Objavljeno

Žene i tehnologija: Spor napredak i inicijative koje ga pokušavaju ubrzati

Broj žena na vodećim pozicijama u tehnološkim industrijama nepromijenjen je posljednjih 10 godina, pokazuje istraživanje agencije Gartner.

Njihovo izvješće o chief information officers (CIO), odnosno IT direktorima i izazovima s kojima se susreću u industriji, pokazalo je da je postotak žena u ovoj ulozi 14% još od 2004. godine kada je rodna analiza započeta.

Situacija u EU gora je nego u zemljama u razvoju i SAD-u. Gartnerovi podaci pokazuju kako žene zauzimaju 11,2% rukovodećih pozicija u Europi, na Bliskom Istoku i u Africi u usporedbi s 18,1% u Sjevernoj Americi, 13,4% u Latinskoj Americi i 11,5% u Aziji.

“EU generalno zaostaje za nacijama Latinske Amerike, Azije i SAD-a prvenstveno zbog tradicionalne hijerarhije sa, po mom mišljenju, institucionaliziranim ponašanjem koje otežava proboj novih radnih shema i načina razmišljanja,” izjavila je Tina Nunno, potpredsjednica Gartnera.

Također je naglasila kako su žene sklonije odabiru kompanija čije se korporativne vrijednosti podudaraju s njihovim vlastitima, te napuštanju radnog mjesta ako se te vrijednosti ne poštuju na svim instancama unutar poduzeća.

U mnogim industrijama, pa i tehnološkim, kompanije će zaposliti jednak broj muškaraca i žena, no izgubiti žene u nekoliko godina.

“Mnoge kompanije su zaključile kako je to povezano s osnivanjem obitelji, no noviji podaci pokazuju kako su žene postale vrlo netolerantne na situacije u kojima manje kvalificirani muškarci dobivaju promaknuća umjesto njih, te jednostavno odlaze”, kaže Nunno.

“Moramo sistematično mijenjati strukture poduzeća kako bi i žene dobivale šansu za promaknuće te ostajale unutar kompanija. To bi jednostavno moglo značiti promjenu kriterija za promaknuća.”

Nunno je objasnila kako je jedan od problema u strukturi tehnoloških industrija ‘mentalitet heroja’, koji se odnosi na rješavanje problema nakon što su se već pojavili. S takvim mentalitetom obično se povezuju muškarci, dok su žene često bolje u identificiranju i ispravljanju problema prije nego što se manifestiraju, no zbog toga se njihov rad doživljava kao manje presudan.

U pokušaju da se situacija izjednači, neke su kompanije u SAD-u počele eksperimentirati s reduciranjem dostupnih podataka o kandidatima za posao na isključivo kvalifikacije i iskustvo, izostavljajući osobne podatke poput imena i spola.

“U Europi, za razliku od SAD-a, rezimei sadrže mnogo više osobnih podataka, poput imena, bračnog statusa i broja djece, što su informacije koje nenamjerno potiču stereotipe i pristranost”, kaže Nunno.

Problem žena u tehnološkim industrijama nije nepremostiv, no Nunno smatra kako ga niti jedna organizacija ne može riješiti sama.

Mnoge organizacije i grupe pokušavaju promijeniti status quo, uključujući više žena u tehnologiju, znanost, inženjerstvo i matematičke poslove te im pomažući da tamo i ostanu.

Jedna od tih organizacija je Girls in Tech, globalna mreža s ograncima u Kini, Velikoj Britaniji, Grčkoj, Francuskoj, Čileu i SAD-u koja pokušava povećati vidljivost žena u tehnologiji, organizira razna zbivanja, osigurava sredstva i promovira dostupnost poslova u toj industriji.

Tu je i BCS (British Computer Society) Women, posvećen zapošljavanju žena u tehnološkim stukama, inicijativa #5smallsteps kojoj je cilj povećati vidljivost i utjecaj žena zaposlenih u tehnologiji, kao i Wise, projekt posvećen povećanju rodne ravnopravnosti u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. [P.Č.] The Guardian

O drugim sličnim organizacijama čitajte ovdje.


Povezano