Objavljeno

Izvješće OECD-a otkriva globalnu diskriminaciju žena i djevojaka

The Social Institutions and Gender Index (Sigi), mjera je rodne jednakosti koja se temelji na OECD-ovoj bazi podataka vezanoj za rod, institucije i razvoj. Svaka zemlja uključena u istraživanje rangira se na osnovi 12 pokazatelja društvenih institucija grupiranih u 5 kategorija: obiteljski zakon, tjelesni integritet, preferencija sina, građanske slobode i radnička prava. Ovogodišnje izvješće pokazuje da još uvijek postoji diskriminacija žena na globalnoj razini.

Oko 16% djevojaka u siromašnim zemljama stupa u brak između 15. i 19. godine. Unatoč naporima, takva praksa i dalje predstavlja veliki problem. Primjerice u Nigeru se 60% djevojaka udaje u tinejdžerskim godinama, navodi se u izvješću OECD-a za 2014. godinu.

Najveće razine diskriminacije bilježe subsaharske zemlje. Gambija, Gana, Sierra Leone, Sudan i Zambija još uvijek imaju zakone u kojima žene imaju ograničena prava. Primjerice u Zambiji, one trebaju odobrenje muškarca, glave kućanstva, kako bi otvorile bankovni račun.

Na svjetskoj razini, broj muškaraca u parlamentu pet puta je veći od broja žena, i dok u Ruandi na zastupničkim mjestima sjedi 60% žena, u Quataru i Yemenu nema niti jedne zastupnice. To su samo neke od poraznih brojki koji se navode u izvješću, a ostale možete pogledati ovdje.

Autori izvješća kažu da „Sigi pruža dokaze da postoji jaka povezanost diskriminatornih društvenih institucija i ključnih ishoda razvoja, kao što su obrazovanje, zapošljavanje i osnaživanje.” Diskriminacija usmjerena na žensko dijete, primjerice rani ulazak u brak i ograničavanje edukacije, povećavaju šanse za tinejdžersku trudnoću, te ograničavaju prava donošenja odluka unutar obitelji.

Dodaju da indeks naglašava kritičnu potrebu za postavljanje ravnopravnosti spolova kao samostalnog cilja u sljedećoj grupi razvojnih ciljeva i tvrde da zakonske regulative nisu dovoljne za dugoročne promjene. Eliminacija diskriminacije zahtijeva trajnu političku volju i ulaganje ali i djelovanje zajednice. Riječima Federica Bonaglie, zamjenika direktora OECD-ovog razvojnog centra: “Odgovornost je svih mijenjati te norme i učiniti ravnopravnost spolova stvarnom”. [B.Z.] The Guardian


Povezano