Pučka pravobraniteljica Lora Vidović u svom je redovitom izvješću za prethodnu godinu upućenom Hrvatskom saboru ponovno upozorila da građani imaju najviše problema s pravosuđem i diskriminacijom te pozvala Ministarstvo pravosuđa na hitnu reakciju, posebno kada je u pitanju institut pružanja besplatne pravne pomoći.
Od 2.594 primjedbe koje je zaprimila u protekloj godini (što je 40% je više nego prije dvije godine) najviše njih odnosi se upravo na područje pravosuđa, diskriminacije te radnih i službeničkih odnosa. Nakon otvaranja područnih ureda u Rijeci i Osijeku broj zaprimljenih pritužbi u značajnom je porastu, pogotovo iz Slavonije.
Posebno smo primijetili i trend porasta sudskih postupaka na osnovi spolne diskriminacije:
Međutim, velik je broj prijava građana za koje pučka pravobraniteljica nije nadležna postupati niti po jednom od zakona koji definiraju nadležnosti institucije, što govori o nedovoljnoj informiranosti građana te predstavlja “važan izazov u našem budućem radu: u preciznijoj i snažnijoj komunikaciji s građanima pojasniti mogućnosti i ovlasti za postupanje”, navodi se u izvješću.
Dugotrajna gospodarska kriza utjecala je na sve teže socijalno stanje građana te na nemogućnost ostvarenja brojnih socijalnih prava. U posebno su ranjivoj situaciji i dalje mnoge osobe starije životne dobi, a nije poboljšan niti socijalni status potpuno radno nesposobnih osoba niti ovisnih o pomoći i njezi druge osobe.
Nisu donosene uredbe kojima bi se regulirao status ugroženog odnosno zaštićenog kupca energije, nije izrađena ni Strategija socijalnog stanovanja – pomaci koji bi najviše pomogli najugroženijima.
Položaj etničkih, odnosno nacionalnih manjina i dalje je problem, kako u smislu dosljedne provedbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, tako i u pogledu pojava etničke
diskriminacije, kojoj su i dalje najizloženiji pripadnici romske i srpske nacionalne manjine.
I dalje su konstantne povrede ustavnih i zakonskih prava osoba lišenih slobode. Do kršenja ili nepotrebnih ograničavanja prava uglavnom dolazi zbog normativnih nedostataka te nedovoljnih materijalnih i ljudskih resursa.
Uvjeti smještaja na pojedinim odjelima psihijatrijskih ustanova ugrožavaju pravo na privatnost, ograničavaju pravo kretanja, otežavaju liječenje i rehabilitaciju te su u suprotnosti s međunarodnim standardima, što u određenim slučajevima može predstavljati ponižavajuće postupanje. Unatoč smanjenju napučenosti, uvjeti smještaja u zatvorskom sustavu i nadalje nisu odgovarajući.