S ciljem inspiriranja tinejdžerica za rad u robotici, računalnoj i gaming industriji, pjevačica Robyn organizirala je Tekla festival za 200 švedskih djevojaka između 11 i 18 godina starosti.
U suradnji sa stockholmskim KTH Institutom za znanost, za pomno odabrane prijavljene učenice, 18. su travnja održane radionice o temama poput dizajna videoigara, programiranja robota i 3D modeliranja.
“Željela sam napraviti nešto za djevojke koje zanima tehnologija, a istovremeno istaknuti i činjenicu da se premalo žena prijavljuje na KTH-ove programe”, kaže Robyn, čija je kolaboracija s Institutom započela kada su njihovi studenti izgradili robotsku verziju pjevačice.
Rodna problematika od koje pati znanost i tehnološka industrija vrlo je stvarna, ali slaba zastupljenost žena u tech-industriji nije oduvijek bila prisutna. Prije naglog poniranja 1984. godine, broj žena u računalnoj znanosti zapravo je rastao, piše Dazed.
Uz niz festivala i događanja posvećenih inkluziji djevojčica u ova područja, postavlja se pitanje hoće li isključenje dječaka zatvoriti rodni jaz, ili ga dodatno naglasiti?
Za Robyn, Tekla festival posvećen je promatranju “kako izgleda kada nema mladića u sobi. (…) Stvara se različita atmosfera i uklanjaju se ograničenja na ponašanje djevojaka”.
Paulina Modlitba Söderlund, Robyn i Sophia Hober
Hannah Rothelius, organizatorica švedskih glazbenih kampova za djevojke Popkollo kaže o svojim kampericama: “One su inače prilično stidljive i nisu navikle imati prostor za sebe, ponašati se ludo i kreativno bez da se osjećaju kao da ih netko promatra i osuđuje.”
Ellen (13) jedna je od djevojčica koja se u školi s prijateljicama osjeća zapostavljeno na nastavi informatike, a uvjerena je da će ju festival učiniti sposobnijom. Druga djevojčica, Fatuza (13), uzbuđena je idejom izrade videoigre koja bi zainteresirala djevojčice. Ebba (11) želi naučiti kako svojim Raspberry Pi mikrokontrolerom iskodirati nove gradove u Minecraftu.
Iako su radionice dizajnirane bez prisutnosti odraslih, roditelji djevojčica imali su posebne seminare koji su ih upoznali s aspektima tehnološke industrije i načinima poticanja interesa svojih kćerki.
Umjesto naglašavanja rodne podjele izdvajanjem djevojaka, ovakvi festivali nastoje pružiti priliku kontakta sa znanosti, tehnologijom i matematikom bez pritiska s kakvim se djevojke susreću u školama.
Reportažu s festivala možete pročitati na Pitchforku. [D.K.]
https://www.youtube.com/watch?v=ZVwuvqIwSjY