Prema izvješću Svjetske banke 700 milijuna žena diljem svijeta pretrpjelo je neki od oblika obiteljskog ili partnerskog nasilja. “Nasilje temeljeno na rodu je globalna epidemija, pogađa žene u svim regijama u svijetu”, stoji u izvješću, koje navodi i da je posljednjih godina ipak došlo do velikog pomaka nabolje.
U južnoj Aziji, na području Indije i Pakistana, 43% žena pretrpjelo je fizičko ili seksualno nasilje barem jednom u životu. U subsaharskoj Africi i na Bliskom Istoku, ovaj broj je nešto manji, odnosno iznosi 40%, dok Južna Amerika broji 33%, a Sjeverna Amerika 21% zlostavljanih žena.
Ako se nastavi sadašnji trend, više od 142 milijuna žena udat će se prije nego napuni 18 godina tijekom sljedećeg desetljeća. U zemljama u razvoju petina djevojaka mlađih od 18 godina dobije dijete, dok je većina smrtnih slučajeva na tim područjima upravo vezana uz trudnoću. Udaja, ali i nasilje, povezani su sa siromaštvom pa je tako vjerojatnost da će se djevojka udati mlada veća u siromašnim obiteljima, u kojima je i nasilje, ukoliko ga ima, brutalnije.
Na uzorku iz 33 zemlje u razvoju, izvješće ocjenjuje da se 41% žena ne bi usudilo zatražiti od svog partnera da koristi prezervativ, dok gotovo trećina ne smije odbiti spolni odnos kada partner zatraži, a brojka se diže na 70% u Maliju, Senegalu i Nigeriji.
Svjetska banka ističe važnost obrazovanja mladih žena s obzirom da one s malo ili nimalo obrazovanja ne poznaju svoja osnovna prava, kako socioekonomska tako zdravstvena, te postoji puno veća šansa da će se udati mlade i biti izložene bračnom nasilju. [A.M.F.G.] Civilnodruštvo…