Objavljeno

Postizanje ravnoteže između obiteljskog i poslovnog života traži sinergijsko djelovanje

Foto: B.a.B.e.

Prva tematska konferencija pod nazivom “Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici” održala se 09. listopada 2024. godine u Kući Europe u Zagrebu, u organizaciji udruge B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran.

Konferencija je, kako stoji u priopćenju za medije, održana s ciljem otvaranja strukturiranog dijaloga s Ministarstvom demografije i useljeništva te drugim relevantnim dionicima radi utvrđivanja njihove postojeće perspektive o potrebama i izazovima u provedbi te planiranja budućih aktivnosti vezanih uz javnu politiku usklađivanja obiteljskog i radnog života.

Rezultati Ispitivanja javnog mnijenja i potreba roditelja maloljetne djece, istraživanja Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru koje je provedeno 2022. godine u sklopu projekta udruge B.a.B.e. “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene“ upućuju na neravnotežu između obiteljskog i profesionalnog života zaposlenih žena i muškaraca, odnosno na sukob između obiteljske i radne uloge, što dovodi do negativnih posljedica na kvalitetu života.

Utjecaj obiteljskih obveza na poslovnu sferu, kao i utjecaj poslovnih obveza na obiteljsku sferu, uzajaman je proces koji se u većoj mjeri negativno odražava na zaposlene žene nego muškarce. Osim što žene procjenjuju da im obiteljske obveze onemogućavaju posvećivanje poslu u potpunosti, također smatraju kako im poslovne dužnosti ne omogućavaju posvećivanje obitelji u onoj mjeri u kojoj bi one to htjele.

Usklađivanje privatnog i poslovnog života i obveza neodvojivo je od socijalne politike te mjera i aktivnosti usmjerenih prema brizi o članovima obitelji, fleksibilizaciji rada te dostupnim socijalnim uslugama i servisima. Ovom se konferencijom otvorila tema mogućnosti donošenja sveobuhvatne javne politike usklađivanja obiteljskog i javnog života, budući da navedeno izravno proizlazi iz policy preporuka izrađenih za projekt “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene”.

Naime, analiza strateških dokumenata, kako na europskoj, tako i na nacionalnoj razini, ukazuje da su problemi vezani uz postizanje ravnoteže između privatnog i poslovnog života žena i muškaraca jasno definirani, no niti jedan od strateških dokumenata ne nudi cjelovit prikaz izazova ni rješenja za njihovo prevladavanje. Pravne norme i policy rješenja u strateškim dokumentima veoma su disperzirane, što otežava postavljanje osnovnih indikatora, očekivanih rezultata mjera i aktivnosti te praćenja implementacije postavljenih normi i rješenja. Navedene mjere i aktivnosti predviđene su za sinergijsko djelovanje koje je potrebno kako bi se ostvarile promjene prema pozitivnom demografskom trendu te postizanju ravnoteže između privatnog i poslovnog života žena i muškaraca.

S obzirom na izrazitu važnost kreiranja optimalnog javno političkog okvira, konferencija je pružila prostor za javnu raspravu i kreiranje prijedloga za unaprjeđenje javnih politika na temelju istraživačkih podataka, kao i za razmjenu znanja i iskustava među relevantnim dionicima, uključujući predstavnike ministarstava, lokalne samouprave, akademske zajednice, civilnog sektora te medija.

Konferencija se održala okviru Tematske sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u području „Usklađivanje privatnog i poslovnog života“. Cilj projekta je podizanje svijesti javnosti, poslodavaca i donositelja odluka o važnosti promjena u obitelji i radnom okruženju kao preduvjeta za podizanje kvalitete života, zaustavljanje negativnih demografskih trendova, veće sudjelovanje žena na tržištu rada i pružanje podrške poslodavcima da zadrže kvalitetnu radnu snagu u Hrvatskoj.


Povezano