Prije nego što je Beyoncé nastupala ispred neonskog natpisa feministkinja, prije nego što je po Lady Gagi povraćala umjetnica na pozornici kako bi istaknula seksizam u pop kulturi i prije nego što je Nicki Minaj twerkala da subverzira muški pogled, Missy Elliott je dovela feminizam u mainstream glazbu. Tijekom svoje impresivne 25-godišnje karijere, Elliottina poruka bila je jasna, a ona glasi da su žene jednake muškarcima i jednako moćne, bilo da se prilagođavaju heteronormativnim rodnim binarnostima ili ne. Posvećena je širenju ideje da žena može djelovati, a ne samo izgledati, da je glasna žena s mišljenjem vrijedna i da se zbog toga ne treba ispričavati.
Stvarajući nišu za žene u hip hopu u ranim 90-ima uz Lil Kim i Queen Latifu, Elliott je zadržala snažan feministički glas u industriji i žanru koji žive od mizoginije i homofobije. Od promicanja pozitivnog stava prema tijelu i seksu do podupiranja drugih žena, ne smijemo zaboraviti na Elliott ni kada govorimo o feminizmu u popu. Doista, trebalo bi je slaviti jer je svojim beskompromisnim stavom utkala put ženskoj autonomiji. A trebali bismo biti uzbuđeni/e jer joj ove godine izlazi i novi album.
Feminizam je trenutačno dominantni dijalog u pop glazbi i slave se svi izvođači/ice koji se pozivaju na njega. No ono što vidimo i čujemo često se čini poput prazne geste, feminizam je u službi velikih naslova umjesto mijenjanja postojećeg stanja. Primjer je Beyoncé koja je koristila dio izlaganja Chimamande Ngozi Adichie o feminizmu u svojoj pjesmi Flawless iz 2014. godine. Na istom se albumu nalazi i pjesma u kojoj je dopustila svom suprugu Jay-Z-u da repa o tome kako će je prebiti poput Mikea Tysona ili Ikea Turnera. Ne možemo očekivati da pop feministkinje budu savršene, no katkad se čini da koriste feminizam kako bi prodale albume i rasprodale koncerte umjesto da guraju političku agendu.
Zbog naraštaja koji vidi Anacondu kao vrhunac feminizma u pop glazbi, važno je znati što je bilo prije toga kako bismo sve mogli kritički sagledati. Odnosno, moramo shvatiti da je sada feminizam vruća roba koja izvođača/icu može dovesti do središta pozornosti. Elliott, pionirka u hip hopu, nije tražila odobrenje javnosti i popularnost (iako je bilo jako talentirana i stvarala nevjerojatnu glazbu); nije tražila da bude popularni hashtag. Često pozdravljamo izvođačice poput Nicki Minaj i Beyoncé zbog pozitivne slike o tijelu jer se žene druge boje kože s oblinama često prikazuju u kategoriji ‘Drugo’ u industriji pretežito zaokupljenoj bjelačkom mršavošću.
U tome, naravno, ima istine. Te su žene drugačije i zanimljive, no i dalje su zaokupljene estetikom ženstvene savršenosti i odašilju sliku koja i dalje odgovara tradicionalnoj muškoj žudnji. Elliott se, s druge strane, bavi pozitivnom slikom o tijelu na autentičniji način. To ne mora umanjivati postignuća Bey i Minaj u subvertiranju rodnih normi, ali Elliott je to postigla bez patrijarhalno odobrenog seksipila u epicentru svoje kampanje. Primjerice, u spotu za pjesmu I’m (Really) Hot, Elliott se pojavljuje u širokim hlačama i jakni te u trapericama i trenirci repajući o tome kako je prekrasna i da se ne treba prilagođavati propisanoj ljepoti. U spotu za pjesmu The Rain [Supa Dupa Fly] pojavljuje se u kultnom odijelu za napuhivanje, a u Sock It To Me nosi kostime kao iz crtića. Elliott je uvijek vlastiti stil i samopouzdanje stavljala ispred muških ideala o ljepoti. Kao rezultat toga, ljepotu predstavlja kao nešto individualno i pritom osnažuje sliku o vlastitom tijelu.
Osim kršenja pravila povezanih s estetikom ženstvenosti, Elliot je istovremeno podupirala druge žene. Učinila je nešto što rijetki rade, a to je izgradnja talenta drugih žena, ne kroz pokoji zajednički stih ili pojavljivanje na koncertu, nego kroz stvarno druženje s njima i pomaganje u karijerama. Ciara joj duguje svoj rani uspjeh jer je Elliott napisala i pojavila se u njezinom prvom hitu 1, 2 Step. Elliott je bila velikodušna i prema izvođačicama kao što su Eve, Lil Kim, Lil Mo, Lady Saw, Charlene “Tweet” Keys i Da Brat, surađujući s njima na izvedbi, tekstovima i produkciji. Elliottina glazba zrcali ideju o ženskoj solidarnosti. Čak je Beyoncé sudjelovala u njezinoj pjesmi Crazy Feelings iz 1998. godine i ponovno 2002. godine u pjesmi Nothing Out There For Me, a poznato je da Beyoncé ne voli izvoditi s drugim ženama (barem je tako bilo do njezine nedavne suradnje s Nicki Minaj). Elliottina pjesma Best Friends s Aaliyom također je dokaz njezine posvećenosti razbijanju mita o ženskom neprijateljstvu jer govori o ženskom prijateljstvu i o tome kako ženska solidarnost nije i ne treba biti mit.
Elliott također podupire autonomiju u ženskoj seksualnosti. Budući da je proživjela seksualno i obiteljsko zlostavljanje, njezino pozitivno vrednovanje seksa djeluje gotovo kao ratni poklič pri čemu ponovno osvaja vlastito tijelo i ohrabruje druge žene na isto. Od tema seksualnog rada (Work It) do samozadovoljavanja (Toyz), Elliottin pozitivan stav prema seksu je nekonvencionalan i inspirativan. Ne odbacuje nijedan oblik ženske seksualne želje, s time da je njezina žudnja fluidna (što je čini saveznicom LGBTQ zajednice) te promiče žensku žudnju kao nešto drsko i jednako važno kao što je to muška žudnja. Ona odbacuje pasivno/submisivnu seksualnost koju su patrijarhalne norme nametnule ženama i umjesto toga ističe nešto što je agresivno, gladno i iskreno. U pjesmi Hot Boyz Elliott traži poštovanje, odbacujući paradigmu da je ženin cilj samo muško odobravanje i ljubav. Tako u pjesmi Work It traži seksualno zadovoljenje od partnera/ice. Elliott srčano brani žensko pravo na seksualnu autonomiju i napada tabloide koji se bave slut shamingom (Gossip Folks).
Sve što je Elliott napravila u svojoj karijeri odgovara narativu rodne jednakosti i osnaživanja žena, a to je mnogo više od popularnih takozvanih feministkinja današnje pop glazbe. Elliott je posvećena svome cilju i nadamo se da će to i dalje biti nukleus njezine umjetnosti. Ako je suditi po prvom singlu WTF (Where You From) koji govori o aproprijaciji crnačke kulture u popu, Elliott će još mnogo toga reći u 2016. godini. A nema ništa uzbudljivije od toga da se kraljica vrati i pokaže sadašnjem naraštaju što je feminizam u popu.
Izvor: Dazed
Prevela i prilagodila: Lana Perišić