Pozitivna vijest za žene zaražene opasnim Zika virusom koji se posljednjih mjeseci ubrzano širi zemljama Južne i Latinske Amerike jest odluka internacionalne humanitarne organizacije Woman on Waves da će brodom ili poštom žene opskrbljivati besplatnom medicinskom pomoći.
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje se da bi do kraja ove godine Zika virusom moglo biti zaraženo oko 4 milijuna ljudi, što uključuje muškarce, žene i posebno osjetljive trudnice kod kojih uzrokuje mikrocefaliju i oštećenje mozga novorođenčadi. Više od 2,100 trudnica zaraženo je u Kolumbiji dok je u Brazilu zabilježeno oko 3,700 slučajeva mikrocefalije i urođenih malformacija kod djece uzrokovanih ovim virusom.
Zabrinutost je toliko porasla da su vlade država Južne i Latinske Amerike savjetovale ženama da odgode trudnoću na dvije godine ili do pronalaska cjepiva i lijeka. Takvu odluku je teško sprovesti u praksi te otvara mnoga kontradiktorna pitanja: kako žene mogu izbjeći trudnoću u državama i dominantno kršćanskim regijama gdje vladaju strogi zakoni o planiranju obitelji, gdje je zabranjen pobačaj te gdje je pristup kontracepciji gotovo nemoguć?
“Pobačaj bi bio rješenje, ali je u potpunosti zabranjen… Zamoliti žene da ne budu trudne je neodgovorno” , rekla je Rosa Henandez, direktorica organizacije Catholics for Choice u El Salvadoru.
Unatoč političkim i vjerskim uvjerenjima, zabrana pobačaja ne znači da do njega neće doći, već samo da će mnoge žene biti prisiljene podvrgnuti se ilegalnom pobačaju na nespecijaliziranim mjestima i u zabačenim klinikama. Mnogi stručnjaci/kinje, aktivisti/kinje i pravnici/e upozorili su stoga vlade da ublaže i prilagode zakone o pobačaju kako bi omogućili ženama sigurnu i legalnu proceduru.
Iz tih razloga neprofitna humanitarna organizacija Woman on Waves, pokrenula je inicijativu besplatne zdravstvene skrbi te slanja lijekova za pobačaj i kontracepciju.
Od svog osnutka 1999. godine opskrbljivali su žene kontracepcijom, nudili su informacije i organizirali radionice i treninge za žene u prekomorskim državama gdje je pobačaj ilegalan.
Žene će moći ispuniti online formular za narudžbu i pomoć će im biti dostavljena u roku od jednog do pet tjedana. Njihova inicijativa obuhvatit će žene u Kolumbiji, Boliviji, Čileu, Guadalupeu, Paragvaju, Venezueli, Argentini, Surinamu, Guatemali, Hondurasu, El Salvadoru, Panami, Haitiju i Dominikanskoj republici.
Medicinska intervencija je potrebna i politika kontrole nataliteta je dobra ideja, ali legalan pobačaj bi morao biti dostupan svima koji se za to odluče, a ‘Women on Waves’ je organizacija koja će se potruditi da se ta ideja realizira. [K.J.] Independent…