Ovog se vikenda, točnije u nedjelju 20. rujna, u Beogradu održavaju čak dvije Povorke ponosa. Osim “regularnog” Pridea, po prvi put se održava Ponos trans osoba.
Povorka Beograd Pridea kretat će se od zgrade Vlade u Nemanjinoj, a zatim ulicama: Kneza Miloša – Kralja Milana – Trg Nikole Pašića do platoa ispred Skupštine grada Beograda; dok će Ponos trans osoba biti stajaći skup, zakazan u 11 sati kod Pionirskog Parka u Beogradu.
Beograd Prajd organizira Parada ponosa Beograd, udruženje koje već godinama putem javnih događanja, od kojih je povorka najvidljivija, podiže vidljivost LGBTIQ osoba u srpskom društvu; a ove su godine svojim zahtjevima posebno fokusirane/i na legislativne promjene.
Između ostalog, zahtjevi ovogodišnjeg Beograd Prajda su usvajanje Deklaracije protiv homofobije u Skupštini Srbije, pokretanje javne rasprave i usvajanje Zakona o registriranim partnerstvima, dosljednu primjenu postojećih zakona i ubrzanje rada policije, tužilaštva i sudova u slučajevima kada su žrtve pripadnici LGBTIQ zajednice te dosljedna primjena odredbi Krivičnog zakona koji se tiču zločina iz mržnje.
Uz naglasak na alarmantno stanje trans prava u Srbiji, organizatori/ce Ponosa trans osoba iz udruga Egail i GLIC tvrde da je ovaj skup djelomično organiziran iz nezadovoljstva spram dosadašnjeg rada oko Beograd Pridea. Iz Parade ponosa Beograd – suprotno. Naglašavaju da do nikakvog raskola nije došlo, te je nepotrebno očekivati da je ijedna društvena skupina homogena, pa tako i LGBTIQ zajednica.
U svojim zahtjevima organizatori/ce Parade trans osoba navode prijeko potrebno pravno prepoznavanje rodnog identiteta, brzo donošenje izmjena i dopuna Zakona o matičnim knjigama i njihovu primjenu (kako bi se omogućilo lakše izdavanje osobnih dokumenata), senzibilizaciju policije, centara za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje i drugih državnih organa za rad s trans osobama, uključujući i zdravstveni sustav.
Organizatori oba skupa ne vide problem u njihovom održavanju isti dan. Uostalom, u većim je svjetskim gradovima posve uobičajeno da se održava nekoliko povorki; a unutar istih je normalno vidjeti različite skupine i supkulture unutar zajednice koje naglašavaju svoje vrijednosti ili se zalažu za poboljšanje statusa. Uzevši u obzir sigurnosni rizik koje ovakvi skupovi u Srbiji još uvijek predstavljaju, sigurnosnim je službama zasigurno jednostavnije na isti dan osigurati oba događaja. Kako donosi Vice, policija ujedno pazi na to da se oni koji žele prisustvovati oba skupa neometano mogu kretati gradom.
Kako će, i hoće li Srbija proći novi test društvene tolerancije, regija će doznati u nedjelju. Nažalost, isti nije prošla Crna Gora, čiji je Pride u Nikšiću zakazan za petak zabranjen od strane policije.