Možda ste i gledali/e dodjelu Oscara, no čak i ako niste do sad ste već sigurno doznali/e da je Leonardo DiCaprio napokon osvojio svoga, a u pobjedničkom govoru osvrnuo se na klimatske promjene i globalno zagrijavanje (danas u kinu Europa jako zanimljiv event na tu temu, op.ur). Nećemo sad raspravljati je li ga za Povratnika uistinu zaslužio ili ne, umjesto toga, donosimo vam kratki pregled ostalih zanimljivosti s dodjele te najprestižnije filmske nagrade.
Nagradu za najbolji film odnio je Spotlight Thomasa McCarthyja koji govori o bostonskom novinaru koji je razotkrio slučaj zlostavljanja djece unutar Katoličke crkve, najboljim redateljem proglašen Alejandro González Iñárritu, a ukupno najviše nagrada pripalo je filmu Pobješnjeli Max: Prljava cesta.
Ceremoniju je ove godine obilježilo niz kontroverzi, počevši s manjkom raznolikosti te gotovo isključivo bjelačkim nominacijama, čime se voditelj Chris Rock pozabavio od samog otvaranja kazavši: Ovdje sam na dodjeli nagrada Akademije, poznatije kao Nagrade prema izboru bijelaca.“
Problijedjelog Oscara kritizirali su i spomenuti Iñárritu te Kevin Hart, a predsjednica Akademije Cheryl Boone Isaacs istaknula je raznolikost filmske publike, zbog čega bi i svaki aspekt industrije trebao biti takav te najavila promjene u Hollywoodu.
Najboljom glumicom proglašena je Brie Larson za ulogu u filmu Soba, gdje je kao Joy ‘Ma’ Newsome sa sinom zatočena u maloj sobi te mu pokušava kreirati koliko toliko normalan život, dok je za najbolju sporednu ulogu nagrađena Alicia Vikander za ulogu u filmu Dankinja.
Podpredsjednik SAD-a Joe Biden na pozornici je najavio Lady Gagu i njezinu izvedbu pjesme ‘Til It Happens to You’ iz dokumentarca The Hunting Ground. U uvodnom govoru Biden je od gledatelja/ica zatražio da pomognu promijeniti kulturu silovanja na američkim kampusima.
„Unatoč značajnom napretku tijekom posljednjih godina, previše žena i muškaraca na i izvan kampusa, žrtve su seksualnog nasilja. Noćas vas pozivam da se pridružite milijunima Amerikanaca/ki, uključujući mene, predsjednika Obamu i tisuće studenta/ica koje sam upoznao na kampusima, kao i umjetnike/ce prisutne ovdje da se obvežete i kažete: ‘Intervenirat ću u situacijama gdje pristanak nije ii ne može biti izrečen.’ „
Sve je zatražio i da posjete web stranicu kampanje protiv seksualnog nasilja ‘It’s on Us’, a nakon što se na pozornici pojavila Lady Gaga, na pozornici joj se tijekom izvedbe pridružio niz žrtava seksualnog nasilja.
https://twitter.com/LGMonsterFacts/status/704158722688352257
Osim Lady Gage nastupili su i Sam Smith te Weeknd, no umjesto da nastupe svi/e koji su nominirani/e za najbolju pjesmu, kao što je dosada bio običaj, Anohni, trans glazbenica koja je ranije nastupala pod imenom Antony Hegarty, tu priliku nije dobila.
Anohni je tek druga trans glazbenica nominirana za Oscara, za pjesmu ‘Manta Ray’ napisanu za dokumentarac Racing Extinction, a budući da to nije bilo dovoljno da ju se uključi u ceremoniju, odlučila je bojkotirati Oscare.
Posted by Anohni on Thursday, February 25, 2016
Nagrada za najbolju pjesmu na kraju je otišla Samu Smithu koji ju je posvetio LGBT osobama diljem svijeta i kazao kako je ovdje kao ponosan gej muškarac i kako se nada da ćemo svi jednom moći stajati rame uz rame kao u potpunosti ravnopravni.
Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je Amy, dok je redateljica Sharmeen Obaid-Chinoy nagrađena za kratkometražni dokumentarac A Girl in the River: The Price of Forgiveness, koji progovara o i dalje učestaloj praksi ‘ubojstava iz časti’ zbog koje muški članovi obitelji ubijaju druge članice jer su donijele sramotu obitelji. Praksa je osobito česta u Pakistanu, gdje svake godine bude ubijeno stotine žena, a čini se da je film tamošnje vlasti natjerao da razmisle o mogućnostima zaustavljanja tog običaja.
https://vimeo.com/153547504
„To se događa kada se odlučne žene ujedine“, komentirala je Obaid-Chinoy. „Ovaj tjedan pakistanski premijer je rekao da nakon gledanja filma odlučio promijeniti zakon. To je moć filma.“ Nagradu je posvetila svim ženama koje su u filmu podijelile svoju priču i koje su čudom preživjele ove pokušaje ubojstva, kao i svim muškarcima koji se bore za prava žena i u njezinoj se zemlji zalažu za njihovo pravo na školovanje i žele pravednije društvo za žene.
Na kraju želimo pohvaliti i HRT-ove komentatore koji su pratili ovogodišnje Oscare, filmske kritičare Boška Piculu i Maria Kozinu te modnog kritičara Nenada Korkuta, koji su uistinu bili na visini zadatka te prijenos gledateljima učinili zanimljivim i zabavnim. [Ž.V.]