Objavljeno

Indija: Spavanje kao oblik otpora

Grupa indijskih aktivistkinja javno prosvjeduje protiv brojnih silovanja žena u Indiji. Kako, pitate se? Spavanjem.

Javni prostori su za ljude nešto kao voda za ribe. Ipak, iako su nužni, za žene su često mjesta nesigurnosti. Indijska aktivistička grupa Blank Noise, kao i mnoge druge feminističke grupe diljem svijeta, svojim Meet to Sleep sastancima preispituje pretpostavljenu veću slobodu muškaraca u zauzimanju otvorenih, javnih prostora.

„Kada se u tolikoj mjeri navikneš na muške poglede koji te prate u javnim prostorima, teško je riješiti se osjećaja neugode i napetosti“, pojašnjava jedna članica grupe.

Članice ove aktivističke grupe sakupljaju se diljem Indije kako bi noć provele spavajući jedna do druge u javnim parkovima. “Otišla sam na Meet to Sleep zato što se tri godine nisam niti u jednom trenutku osjećala sigurno u javnom prostoru”, govori Avani Tandon Vieira, jedna od članice Blank Noise-a. “Želim da ovaj grad i ovi prostori budu moji koliko su i tuđi”.

Cilj ovakvih sastanaka jest potaknuti dijalog o povjerenju te promijeniti odnos žena prema javim prostorima koji se često temelji na strahu.

Moja 11-godišnja kći pitala me: “Zašto je spavanje u parku toliko velika stvar?”, prepričava Viji Charii na blogu Blank Noise-a. “Iako je ona trenutno premlada da bi razumjela što se događa, nadam se da će se, uz pomoć ovakvih aktivističkih pokreta, toj pitanja sjećati i kada izraste u mladu ženu”.

Beijing Platform for Action (BPFA) identificirao je nasilje nad ženama kao jedno od 12 područja zabrinutosti, opisujući ga kao “pepreku prema ostvarivanju jednakosti, razvoja i mira”, ističe u svojoj knjizi Gender And Development Janet Momsen.

Silovanje je jedan od oblika nasilja s kojima se žene u Indiji moraju svakodnevno nositi, a seksualno nasilje u toj zemlji postalo je središnja tema rasprava 2012. godine kada je mlada djevojka silovana u autobusu u New Delhiju te je na kraju preminula od nanesenih ozljeda.

Od tada, škole su počele uvoditi predmete o rodnoj ravnopravnosti, a New Delhi poduzima korake kako bi poboljšao sigurnost žena, poput upošljavanja policajki.

O tom slučaju govori dokumentarac redateljice Leslee Udwin, Kći Indije koji je na ovogodišnjem Vox Feminae Festivalu osvojio prvo mjesto po izboru publike, a o tome zašto nije dobro biti žena u Indiji govori i dokumentarni film It’s a girl: The three deadliest words in the world redateljice Evan Grea Davis koja istražuje brojne slučajeve ženskog čedomorstva te nasilja povezanog uz miraz u Indiji. Često mlade nevjeste, ako ne zadovolje zahtjeve mladoženjine obitelji, budu zlostavljane, pa ponekada čak i zapaljene, objašnjava Momsen. [D.K.] TheHuffingtonPost


Povezano