Objavljeno

Selo moje: Alternativna ženska suvremena narodna predaja (2. izdanje)

Ingver in Gverilke

Gordan iz Beograda/Berlina

Album trojca Gordan, kao jedan od kreativnih vrhunaca world music scene prošle godine, recentno je osvanuo u Močvari na koncertnoj seriji „Izvorišta”. Suradnja vokalne trenerice te etnografkinje Svetlane Spajić iz Beograda s Guidom Möbiusom na bas-gitari i efektima te bubnjarom Andijem Stecherom iz Berlina na površinu je izvukla balkanizirane konture švicarskog industrial-pop-benda Young Gods.

Svetlanu Spajić šira je svjetska javnost upoznala iz koreografije rada Balkan Baroque Marine Abramović na Venecijanskom bijenalu. Uslijedile su suradnje sa Sainho Namčilak, Williamom Basinskim i Robertom Wilsonom, a pored ‘krađofoničnog’ albuma Dens Lenhart Tapes iz prošle godine, surađuje s psych-rock bendom Cyclist Conspiracy.

Pjevačku družinu Svetlane Spajić, posvećenu očuvanju i izvođenju tradicionalnih pjesama iz različitih dijelova Srbije, osnovala je 2009. godine. Njihova bivša članica Jovana Lukić suosnovala je u Zagrebu grupu PJEV, koja je pretprošle godine objavila folk-album Medna roso na tragu ambienta i elektroakustike.

Na svom prvijencu iz 2019. godine Möbius i Stecher ugostili su kao duet Micka Harrisa, prvog bubnjara grupe Napalm Death, i surađivali s Yuko Matsuyama (Hula Hut & the Seven Seas), neortodoksnim vokalom pjevačice iz Japana. Žanrovski ili ne-žanrovski, avangardna je to sinteza minimalizma, apstrakcije i ambienta objavljena pri berlinskom izdavaču Karlrecords.

Gordan nastaju 2021., tijekom pandemijske izolacije, kada snimaju i objavljuju EP Down in the Meadow. Aranžmane su snimali kao live ambient bend, osviješćeno svirajući ‘pod ručnom’, stvarajući estetsko pregnuće napetosti tik pred rusvaj, rusvaj koji neće prijeći rub, ali tinja…

S albuma koji ima pjesmu o Nikoli Tesli, neočekivano je proklijao underground hit „Barabinska”, dok je novi materijal daleko eklektičniji, iako nema žanrovski kontinuitet. Krene, pa stane. Svejedno, koncert je u prve redove očekivano privukao sve žive zborašice iz Zagreba i šire.

Ingver in Gverilke iz Ljubljane 

Album Pekoče v milini vokalnog trija Ingver in Gverilke objavljen je sredinom studenog 2024. i odjekuje s ruševina kulturnog centra Tovarna Rog u Ljubljani koju je policijskom okupacijom deložirao i „sterilizirao” Grad Ljubljana. Bend koji je počeo nastupati u sklopu uličnog festivala Ana Mraz prepoznat je na tradicionalnoj večeri Jazz kluba Mezzoforte Cirkusarne Naokrog. Feministički angažirane, najbolje bi ih se dalo mapirati fantazijom kao angažirani engleski punk-kolektiv Crass čiji su članovi Dunja Knebl i Roko Margita.

Mojca Marija Frida, Enja Rojenica i Eva Boke Ziblje o sebi kažu da su performativni pjevački trio s nakupinom autorskih, „odbakinih i odjeđenih” pjesama („podedovani” znači nasljeđeni i one se poigravaju s tim izrazom). Protestna pjesma „Komad za gamad“ na račun ljubljanskog gradonačelnika, onog istog koji je nedavno podržao vlast Aleksandra Vučića, u trajanju od skoro osam minuta kreativni je tour de force benda, nelinearni prog-rock bez pravog refrena. Zvukopisom „đumbir-gerilki” odjekuje Breceljeva šansona, partizanska pjesma, kao i nursery rhymes, dakle, osnovni preduvjeti za opozicijski rock, kakvog iz Slovenije nikad nije nedostajalo.

„Iz istarske daljine i ljubljanske cipele, glas nam je prvi instrument, od višeglasja do improvizacije. Ispreplićući vokale, pletemo kite – frizure glasova se ljuljaju sve dok nekom s glave ne padne kruna. Za razliku od sustava, neopterećeno istražujemo instrumente, zvukove i glas. Naši poguranci  u pjesmu su skupni ručkovi, balkoni, mimoidući susreti, kauči i plastovi, orkestri i zborovi, podzemlja i jaslice, krivnja i poštenje, mu i zanijemjelost, novine i klevete, cirkus, kabare i ulično kazalište”.

Djeluju od kasnog ljeta 2019. godine, iako su se okupljale i otprije, a nastupale su kako na festivalima Rdeče zore, Plavajoči grad, Vidra ni Riba, Ana Desetnica, Reciklart, Mesto Žensk, Trojne Salte, Kavč festival, Ignor, Novi začetki, Živa književnost, tako i u javnim prostorima, gerilski, kako im ime i govori, od piknika do živih barikada. Kao gošće, pojavljuju se na novom albumu benda Olfamož.

Donja Jeka

Debut hrvatsko-poljskog 3+1 benda Donja Jeka Sunce te gleda osvanuo je kao new entry na 25. mjestu ljestvice Transglobal World Music. Izvode neo roots, negdje između foldera stare glazbe i električnih tekstura za drone-tekstura, a bit će za onu publiku koja će se prije zakačiti za Dunije ili PJEV nego li za Gverilke ili Gordan. Nepopustljivo molski repertoar kojim su otpustile sve dodirne točke sa sadašnjošću, otvara “Sunačce se napol dana vija”, banger za prvi dan proljeća. Njihov srednjoeuropski blues i keltski čemer ponajbliže je singlu „Dojdi, draga, dojdi” s već napola zaboravljenog folk-albuma Ivana Grobenskog.


Povezano