Ako ste mislili da je vlastiti dom raj u kojem se možete osloboditi stresa i ispuhati, razmislite ponovo. Nova studija sveučilišta Penn State otkriva da je mnogim osobama vlastiti dom puno stresnija okolina od ureda. Dok se na prvu čini da zaključak istraživanja nema smisla, ako malo pozornije pogledamo, argumente koji podržavaju tu tezu teško je zanemariti.
Istraživači Sarah Damaske, Joshua Smyth i Matthew Zawadzki mjerili su razinu kortizola 122 ispitanika/ca, muškaraca i žena, različitih razina edukacije i zanimanja, te socioekonomskih statusa i razdoblja života. Razina kortizola daje uvid u razinu stresa, a istraživači su utvrdili da ispitanici imaju puno manji nivo stresa na poslu nego kod kuće.
“Suprotno uvriježenom mišljenju, ustanovili smo da žene, kao i muškarci, imaju nižu razinu stresa na poslu nego kod kuće. U stvari, žene se na poslu ‘obnavljaju’ čak više od muškaraca jer su, za razliku od muškaraca, sretnije na poslu nego kod kuće. Muškarci su ti, a ne žene, oni koji se izjašnjavaju kao sretniji kod kuće”, otkriva Damaske, voditeljica istraživanja.
“Buđenje klinaca, njihovo oblačenje, pakiranje užine”, kaže Tonija Navas koja radi u internacionalnoj neprofitnoj organizaciji i majka je dvoje djece: “opustim se – i onda ih moram pokupiti. I sve počinje iznova”. Leigh Hartless, bez djece, također je opuštenija na poslu. “Ako vam je posao stresan, možete dati otkaz. Ali privatni život? Ne možete dati otkaz privatnom životu.”
Roditelji imaju manju količinu stresa na poslu nego kod kuće. Majke koje su radile puno radno vrijeme kroz svoje 20-te i 30-te godine u 45-oj pokazuju bolje mentalno i fizičko zdravlje od majki koje su radile skraćeno, bile kod kuće s djecom ili povremeno nezaposlene.
“Čini se da mnogo stresa kod kuće dolazi od kombiniranja posla i kućanskih obveza … Žene odlaze s posla, a zatim kuhaju večeru i peru suđe. Iako muškarci čine puno više nego prije 30 godina, ipak još ne postoji ravnomjerna podjela”, kaže Damaske. Također, naglasila je da njihova studija ne znači da ljudi nisu sretni kod kuće i da bi trebali raditi više.
“Naši rezultati ukazuju da govoriti ljudima da smanje radne obveze kako bi riješili konflikt obitelj-posao dugoročno nisu najbolje rješenje. Umjesto toga, tvrtke bi trebale razmotriti usvajanje family-friendly politike koja omogućuje radnicima da dobiju zdravstvene prednosti zaposlenja, a u isto vrijeme budu u mogućnosti ispuniti obiteljske obveze.” Jedan model je “radna okolina usmjerena na rezultate”, koju primjerice koristi Gap Inc., a koji omogućava fleksibilnost vremena i mjesta rada dokle god je posao napravljen. Forbes/Your-Story/TechTimes…