Objavljeno

15 kultnih feminističkih tekstova

Bez proučavanja ključnih feminističkih tekstova, nemoguće je usmjeriti borbu za ženska prava u pravom smjeru.

Ključni tekstovi na kojima su utemeljeni ženski studiji rijetko dospijevaju izvan samih akademskih krugova, a iako su neke teorije i stavovi pojedinih autora/ica u svjetlu današnjih spoznaja problematični, izrazito je važno razumjeti i poznavati povijest borbe za rodnu ravnopravnost.

U okviru kolumne Rebel Girl, internetski portal autostraddle predstavio je 15 ključnih tekstova ženskog pokreta od kraja 18. stoljeća do danas, a mi vam ih u ovom pregledu prenosimo.

Obrana ženskih prava – Mary Wollstonecraft

Zahtijevajući u svojoj Obrani ženskih prava 1792. godine pravo žena na visoko obrazovanje, Wollstonecraft je nažalost stvarala povijest. Njezin tekst, koji se danas smatra povijesnim dokumentom ženskog pokreta, žene proglašava partnericama, a ne suprugama, te radi budućnosti ljudske rase traži poziciju za žene u sferi intelektualaca/ki.

„Postoje mnoge ludosti, u određenom smislu, specifične za žene …. ali sve dolaze od neznanja i predrasuda“, piše Wollstonecraft.

Zar nisam i ja žena? Sojourner Truth

Prvu kritiku ‘bijelog’ feminizma, čije postavke se i dan danas mogu primijeniti, dala je 1827. godine Sojourner Truth u svom govoru Zar nisam i ja žena?

„Zar nisam i ja žena? Rodila sam trinaestero djece i gledala kako gotovo sve prodaju u ropstvo, i kada sam zaplakala majčinom tugom, nitko me nije čuo osim Isusa! Zar nisam i ja žena?“

Deklaracija o pravima i osjećajima

Prva feministička konferencija održana je u Seneca Falls 1848. godine kada su se žene iz raznih dijelova Amerike sastale kako bi tražile svoja prava. Po uzoru na Deklaraciju Nezavisnosti 1848. godine, sastavile su Deklaraciju o pravima i osjećajima kao vodič ranog ženskog pokreta.

„Ove istine držimo evidentnima: svi muškarci i žene stvoreni su jednaki; Stvoritelj im je podario određena neotuđiva prava; među kojima život, slobodu i pravo na traganje za srećom; radi ostvarivanja tih prava osnovane su Vlade, koje svoju moć temelje na pristanku naroda … Povijest čovječanstva, povijest je uzastopnih nepravdi muškaraca prema ženama, s izravnim ciljem uspostave direktne tiranije nad njima.“

Drugi spol – Simone de Beauvoir

Knjigu Drugi Spol, objavila je 1949. godine Simone de Beauvoir, a treba li išta reći o njezinoj borbi protiv seksizma osim toga da je Vatikan knjigu zabranio.

„Kod žena kompleks inferiornosti dolazi u obliku odbacivanja vlastite ženskosti zbog srama. No nije nedostatak penisa uzrok tog kompleksa, nego kompletna situacija u kojoj se žena nalazi; ako djevojčica osjeća zavist prema penisu, to je samo zato što predstavlja simbol privilegije koju uživaju dječaci. Status oca u obitelji, opća dominacija muškaraca, njezino vlastito obrazovanje – sve potvrđuje njezinu vjeru u mušku superiornost.“

Ženska mistika – Betty Friedan

Započeta kao istraživanje o kućanicama, knjiga Ženska mistika objavljena 1963. godine postala je osnova modernog feminizma. Betty Friedan kasnije je osnovala i Nacionalnu Organizaciju za Žene i radila na raznim projektima, međutim njezina knjiga je po prvi put pokazala da mnogim ženama nije dovoljno biti kućanicom.

SCUM Manifest – Valerie Solanas

Iako je danas poznata po atentatu na Andy Warhola, Valerie Solanas napisala je 1967. godine Manifest društva za rezanje muškaraca (SCUM Manifest). Ako se zanemare dijelovi o samom ubijanju muškaraca, Solanas daje jako dobru analizu opresivnih institucija i tradicija te onoga što žene mogu napraviti kako bi se tome suprotstavile.

The Woman-Identified-Woman

U životu svake radikalne lezbijke i feministkinje dolazi do trenutka kada mora uzviknuti: „Luda sam i ne mogu to više podnijeti!“. Radicalesbians su 1970. godine napisale manifest u 12 točaka u kojem govore o svojim frustracijama, zauzele su Kongres i pročitale The Woman-Identified-Woman zahtijevajući da se queer žene tretiraju jednako kao i hetero žene. Odredile su ton budućeg queer pokreta hrabro ustavši za svoja prava. Nažalost taj je radikalni feminizam kasnije je prešao u transfobiju i transmizoginiju.

This Bridge Called My Back: Writings by Radical Women of Color

Ova povijesna antologija objavljena 1981. godine označava trenutak kada su ne-bijele žene odlučile pisati o izolaciji i svojoj želji za inkluzijom u feministički pokret.

Žene, rasa i klasa – Angela Davis

Knjigom Žene, rasa i klasa, objavljenom 1983. godine, Davis je ukazala kako su predrasude utjecale na ženski pokret, te istakla sve propuštene šanse za prave promjene i inkluziju.

Obrana prava prostitutki

Ovu antologiju 1989. godine, uredila je Margo st. James s ciljem prepoznavanja i poštivanja seksualnih radnica, te njihovog uključivanja u feministički pokret. Radi se o nezaobilaznoj referenci za sve one koji se bave pravima seksualnih radnika/ca.

Nevolje s rodom – Judith Butler

Iako joj se radovi smatraju nepristupačnima i u potpunosti akademskima, nezaobilazna je u feminističkim krugovima, a svojom knjigom Nevolje s rodom iz 1990. godine uspješno je prikazala naše unutarnje borbe u pokušaju artikulacije i izvedbe roda.

Kiborški manifest – Donna Harraway

Kiborški manifest iz 1991. godine, nam pomaže shvatiti kako nas je seksizam lišio ljudskosti i što to znači za našu kulturu i životna iskustva. Ako ste se ikada pitali/e u kojoj je mjeri vaš svijet ustvari konstruiran, u odnosu na svemir u kojem nema takozvanih ljudskih iskustava, ovaj tekst je prava stvar za vas. Čovjek je stvorio sve, čak i seksizam. Sve je konstruirano, čak i rod.

„Kiborg je stvar fikcije i življenog iskustva koji mijenja ono što se smatra ženskim iskustvom u kasnom 20. stoljeću. To je borba na život i smrt, ali granica između znanstvene fantastike i društvene stvarnosti optička je iluzija.“

Transfeministički manifest – Emi Koyama

U Transfeminističkom manifestu iz 1993. godine, Koyama zahtijeva poštovanje i uključivanje trans* žena u feminističkim krugovima i feminističkom pokretu.

„Svaki put kada skupina ranije ušutkivanih žena progovori, druge feministkinje moraju promisliti svoje ideje o tome koga predstavljaju i što zagovaraju … S ovim na umu proglašavamo da je došlo vrijeme da trans žene otvoreno postanu dijelom feminističke revolucije, šireći dalje obzor feminističkog pokreta.“

Imperij uvraća udarac: Post-transeksualni manifest – Sandy Stone

Ovaj povijesni tekst, također iz 1993. godine istražuje utišavanje i posramljivanje koje su trans* osobe doživljavale od strane LGB aktivista/kinja, te ih potiče da kao i oni ‘izađu iz ormara’. Stone naglašava važnost trans* solidarnosti i vidljivosti, te prisvaja jezik pokreta za gay prava za sve koji žive pod trans* kišobranom. Osim što sve trans* osobe potiče da ponosno žive, ovaj tekst za sve njih zahtijeva i puno samoostvarenje.

Feminizam je za sve – bell hooks

hooks svojim djelom iz 2000. godine redefinira feminizam slamajući barijere s kojima su se pri susretu s feminizmom susretali svi osim cis bjelkinja iz srednje klase, te naglasila da se radi o pokretu koji i dalje treba raditi na širokoj uključivosti i ravnopravnosti žena. bell hooks traži da se duboko zagledamo u sam pokret i prepoznamo ograničenja koja postavlja u smislu rase, klase i drugih faktora i s ovom je knjigom postavila dobar standard.


Povezano