Objavljeno

Ivana Smiljanić pleše na temu nasilja u partnerskom odnosu

Mlada srpska umjetnica Ivana Smiljanić, u utorak 13. studenog 2012. godine, u Galeriji Močvara izvodi plesni performans IGRAM IGRAM IGRAM s početkom u 21 sat.

Riječ je o 12. u nizu plesnih performansa u kojima, uvijek u drugačijem kontekstu, umjetnica pleše uz glazbu po izboru drugih. Teme kojima se bavi direktno proizilaze iz njezinog odnosa prema osobama koje poziva na sudjelovanje sa svojim glazbenim prijedlozima, njihovim profesijama, funkcijama koje obavljaju, društvenoj grupi kojoj pripadaju ili nekoj drugoj osobnosti, koja je za nju, u datim okolnostima važna.

„Poziv da ovaj performans izvedem u Galeriji Močvara iskoristila sam kako bi se nadovezala na prošlogodišnje gostovanje u Zagrebu s izložbom „To je prava Ivana Smiljanić“, Galerija Prozori, a potreba da se bavim temom nasilja prema ženama u partnerskom odnosu u svom umjetničkom radu temelji se na osobnom iskustvu. Umjesto uobičajene prakse da se svojim plesnim performansima referiram na specifičnosti i probleme suvremene kulture, bavim se temom koja je ljudska, svevremena i neophodna: ohrabrujem žene da se odupru i oslobode nasilnih partnera!” 

Smiljanić poziva žene koje su iskusile bilo koji vid nasilja u partnerskom odnosu i uspjele iz njega izaći da svojim glazbenim prijedlozima sudjeluju u performansu!

Slavimo život, poštovanje i podršku, ravnopravno i odgovorno partnerstvo!

Ako se prepoznajete u ovom pozivu, molim vas da s Ivanom podijelite svoja dva prijedloga pjesme uz koje biste najradije plesale svom snagom. Točan naziv pjesme i autora//ice/benda pošaljite na e-mail: igramumocvari@gmail.com. Sve ostalo je njezin posao, pronalazi izabranu glazbu, kreira play listu i pleše!

Performans se snima i uživo prenosi na zid galerije, a preko projekcije mijenjaju se titlovi s informacijom o pjesmi koju slušamo u tom trenutku, kao i o čijem je izboru riječ. Svaka žena koja želi predložiti glazbu, a nije joj ugodno navesti svoje puno ime može se potpisati pseudonimom, inicijalima ili samo imenom.
Nikakvi drugi podaci se ne navode. Važno je napomenuti da nije moguće pogriješiti u izboru glazbe, prijedlozi se ne komentiraju i svi će biti uvršteni u play-listu.

Također, ne treba očekivati teatar pokreta, niti uvježbanu plesnu koreografiju; jednostavno plešem iz sve snage, najbolje što u datim okolnostima mogu, sve do završetka prikupljene play-liste (do sada najmanje 50, a najviše 190 minuta), napominje Ivana.

Od prvog izvođenja 2007, performans IGRAM IGRAM IGRAM realiziran je u Centru za kulturnu dekontaminaciju i Galeriji KONTEKST u Beogradu, Galeriji Narodnog muzeja u Vranju, Galeriji savremene umetnosti u Pančevu, BIT Teatergarasjen-u u Bergenu, Centru za suvremenu umjetnost La Centrale Electrique u Briselu, Galeriji VN u Zagrebu, Muzeju suvremene umjetnosti Istre, u Staroj tiskari u Puli, Galeriji ISCP u New Yorku, Mestnoj galeriji u Ljubljani i Nacionalnoj galeriji u Bratislavi.


Povezano