Heartbreak High australska je serija koju je za Netflix kreirala Hannah Carroll Chapman, remake istoimene serije iz 1994. godine. Serija prati učenike i učitelje srednje škole Hartley High dok se bore sa srednjoškolskim romansama, identitetskim pitanjima, seksualnošću, rasnim napetostima i ostalim tjeskobama koje ih prate u tinejdžerskom periodu.
Nakon što je karta s detaljima o seksualnim podvizima učenika škole Hartley High ispisana na zidu škole, svi su učenici čija su imena bila na njoj prisiljeni pohađati novi tečaj seksualnog obrazovanja pod nazivom Sex Literacy Tutorial (SLT, što učenici_ice izgovaraju sluts,tj. drolje). Kreatorica karte, Amerie Wadia (Ayesha Madon), postaje društveni izopćenik nakon što je sama odlučila da preuzme krivicu za kartu iako ju je napravila zajedno sa najboljom drugaricom Harper McLean (Asher Yasbincek). Nakon toga Amerie shvata da je Harper prestala razgovarati s njom, iz razloga vezanih za događaje na glazbenom festivalu na kojem su nedavno bile, te kroz cijelu prvu sezonu pokušava saznati što se tamo dogodilo.
Tema ovog teksta je reprezentacija seksualnosti i nebinarnosti te je važno napomenuti da su glavni likovi i dvije nebinarne kvir osobe, Darren i Sasha, lezbijka Quinni, biseksualac Malakai i aseksualni gej muškarac Cash. Oni preuzimaju središnje uloge u zapletu, s dodatnim sporednim LGBTIQ+ likovima koji se pojavljuju kroz seriju.
Serija se, dakle, bavi temama roda i seksualnosti, s posebnim naglaskom na nebinarne likove. Akademska istraživanja o reprezentaciji nebinarnih osoba u medijima su rijetka zbog ograničene prisutnosti rodno nekonformnih likova na televiziji. GLAAD ističe ovaj problem, naglašavajući nedovoljnu vidljivost nebinarnih osoba u medijima putem svog godišnjeg izvještaja Where We Are on TV. Podaci pokazuju pad broja nebinarnih likova na streaming platformama tijekom sezone 2022./2023. u usporedbi s prethodnom godinom, s reprezentacijom samo deset nebinarnih osoba i dodatne dvije osobe koje se identificiraju kao nebinarni transrodni likovi. Unatoč tome, istraživanja pokazuju postupan porast broja nebinarnih likova na televiziji.
Nebinarnost i kvir identitet
Mediji često stvaraju binarne kalupe za LGBTIQ+ zajednicu, zanemarujući iskustva kvir osoba čiji identiteti nadilaze binarnu percepciju roda. Međutim, serija Heartbreak High odradila je odličan posao u prezentovanju nebinarne kvir osobe u Darrenu, jednom od glavnih protagonista, koji kontinuirano, epizodu za epizodom, izaziva konvencionalne rodne norme i kroz čiji ćemo lik analizirati reprezentaciju nebinarne osobe.
Već na prvi pogled, njihov stil odijevanja briše granice između ženskog i muškog modnog izražavanja. Oni se kroz garderobu izražavaju s lakoćom i autentičnošću, služeći kao edukativni alat za zastarjele i konzervativne percepcije mode kao isključivo muške ili ženske. Takođe, u jednoj od scena kada Darren i Amerie idu kroz školsko dvorište, sem njihovih outfita veoma jasno možemo vidjeti svesku koju Darren nosi, na kojoj piše God is trans. Uzimajući u obzir njihov karakter, ne iznenađuje što su producenti ovako provokativnu misao stavili baš u Darrenove ruke. Ovo je jedan od rijetkih momenata u seriji koji makar na neki način pominje religiju, a osnovna je ideja da bog nema pol te da je jednako žena, muškarac i bilo što drugo.
Ipak, kod Darrena su nekad primjetni stereotipi, jer se njihovo ponašanje ponekad može shvatiti kao oličenje sissy arhetipa – flambojantnog, hiperfemininog kvir pojedinca. Ovaj aspekt Darrenova izražavanja naglašen je kada ih u školi nazivaju flamerom, što je sleng za hiperfeminine gej muškarce. Postoje mnoge teorije o sissy likovima koji su deseksualizovani, tj. lišeni bilo kakvog poriva koji bi uzdrmao predominantni heteroseksualni status quo. Međutim, Darren nije jedan od njih upravo zbog toga što je prikazan kao izrazito seksualna osoba, koja to veoma jasno iskazuje (npr. kada postavlja pitanje „kako neko može da ne misli na seks?“). Oni su zapravo prikazani kao hiperseksualan lik, što je često kritikovano u studijama.
Iako je dobro to što ih prikazuju kao lika koji ima i seksualnu dimenziju, Robinson i ostali u svojoj knjizi Sexuality Education in Early Childhoodnavode da predstavljanje gejeva kao hiperseksualaca pridonosi „moralnoj panici” oko obrazovanja djece i mladih o homoseksualnosti. Ovaj stav sažimaju DePalma i Jennett u Homophobia, Transphobia and Culture: Deconstructing Heteronormativity in English Primary Schools, koji primjećuju da „hiperseksualizacija gej i lezbijskih identiteta i implicitne konceptualne veze između seksualne orijentacije i seksualne aktivnosti“ pridonose ideji da je obrazovanje o LGBTIQ+ identitetima neprikladno za djecu.
Darren je također prikazan kao osoba iz disfunkcionalne obitelji koja se bori prihvatiti identitet svoga djeteta. Iako je ovaj narativni luk korišten za edukaciju publike o nebinarnom identitetu kroz razgovore s članovima obitelji, perpetuira štetan narativ da kvir osobe dolaze iz problematičnih obitelji, što potom utječe na njihov identitet. Kao što Blanco-Fernandez i ostali govore u I am They. Non-binary Representation in Television Fiction as a Manifestation of Social Conceptions, ovo je čest motiv u prikazima LGBTIQ+ obiteljskih dinamika.
Već u prvoj epizodi Darren educira svog očuha o svojim zamjenicama they/them (oni) kada ga on namjerno krivo oslovi. Njegov očuh izgovara rečenice poput: „Nema smisla, znaš da nisi dvije osobe, zar ne? To krši gramatička pravila.“ i „Je li to toliko bitno? Znaš, upravo u ovom času u Etiopiji umiru djeca.“ Ovo nam prikazuje dva tipična narativa ljudi koji takoreći odbijaju koristiti ove i druge zamjenice, dakle, jedan koji preispituje „smisao“, a drugi koji preispituje bitnost njihovog korištenja.
Dakle, očuhov lik predstavlja stavove konzervativnijeg dijela društva, što je vidljivo iz njegove primjedbe o zamjenicama koje Darren odabire i u načinu na koji priča o njima. Prema tekstu Laure Hekanahou Generic and Nonbinary Pronouns: Usage, Acceptability and Attitudes, zamjenice su alat za konstruiranje identiteta, pripisivanje identiteta pojedincima i označavanje njihove pripadnosti određenoj skupini, te njihovo korištenje utječe na jezičnu reprezentativnost, što je posebno vidljivo u iskustvima transrodnih i nebinarnih osoba. Darren predstavlja perspektivu mlađe, progresivnije generacije, suprotstavljajući se očuhovim konzervativnim mišljenjima tvrdnjama poput: „Promjena dolazi samo kršenjem pravila i dopuštam si promjenu bilo kada.” Dosljedna uporaba zamjenice they kroz seriju služi kao alat za edukaciju publike o valjanosti i važnosti upotreba zamjenica za koje se pojedinci_ke odluče.
Njihovo glasno zagovaranje LGBTIQ+ pitanja pojačava glasove mlađih kvir generacija, suprotstavljajući se konzervativnijim stavovima unutar društva. S tim u vezi serija ima nekoliko momenata u kojima suptilno izražava mišljenje o mnogim aktuelnim temama. Radi se o kratkim momentima gdje se izgovaraju određene stvari ili prikazuju predmeti u mizanscenu koji su referenca na stvarne događaje. Jedan je od njih Amerieno izgovaranje čarolije iz Harryja Pottera, a Darren izgovara: „J.K. Rowling nije popularna“, aludirajući na homofobne i seksističke komentare koje je pomenuta spisateljica redovito ima.
Zatim, već u prvoj epizodi, prije razgovora s Darrenovim očuhom, kamera prikazuje njihovu sobu, s naglaskom na njihov stol i časopis The Gentlewoman. Ovaj broj časopisa sadrži članak o Caster Semenyi, sportašici koja se suočila s društvenom marginalizacijom zbog kromosomske varijacije koja uzrokuje povećanu razinu testosterona. Unatoč kratkom pojavljivanju, scena proširuje platformu za prikaz spektra rodno raznolikih identiteta bez upotrebe tokenizma. Iako je serija izašla prije Olimpijskih igara u Parizu, nesumnjivo je da se ova scena može povezati s nedavnim događajima u toku Igara i homofobnim, seksističkim i islamofobnim komentarima upućenim sportašici Imane Khelif.
Povezanost Darrena s ballroom zajednicom dodaje dodatne dimenzije liku, skrećući fokus s obiteljskih problema na njihove talente i interese. Također, romantična priča s Cashem, koji se bori s prihvaćanjem svog aseksualnog identiteta, predstavlja dodatnu složenost za oba karaktera.
Prema GLAAD-ovom istraživanju, u sezoni 2022./2023. na streaming platformama pojavila su se samo četiri aseksualna lika, svi u Netflixovim produkcijama. Cashev lik istražuje teme poput trgovine drogom, socijalne marginalizacije i utjecaja vršnjaka na formiranje identiteta, a njegova aseksualnost obrađuje se neovisno o kriminalnim aktivnostima, čime se, kako McInroy navodi u Perspectives of LGBTQ Emerging Adults on the Depiction and Impact of LGBTQ Media Representation, izbjegava „stereotipno povezivanje homoseksualnosti i nezakonitog ponašanja“. Svaki lik ima vlastitu narativnu liniju – Darren gradi prijateljstvo s Amerie, glavnim likom, dok Cash navigira kroz složenost veze s grupom mladića koji imaju problema sa zakonom i istražuje svoju seksualnost.
Darren je prikazan kao neko ko u svakom smislu te riječi zna ko je, i ne samo da prihvata svoj identitet i seksualnu orijentaciju, već svojim samopouzdanjem služi kao stub koji osnažuje sve oko sebe da budu ono što jesu, uključujući i gledaoce. Međutim, kada se njegov put ukrsti s Cashem, tada nam se polako otkriva jedna od njihovih najvećih okupacija kroz sve sljedeće epizode – navigiranje sopstvenih seksualnih potreba, naspram njegovog aseksualnog partnera.
Kroz Cashevu priču jasno vidimo faze njihove veze te načina na koji se Darren odnosi prema činjenici da je Cash aseksualan. Možemo vidjeti momente gdje mu govori da „nešto nije u redu s njim“, momente kada to shvata previše lično i tumači to kao da ga Cash ne voli, momente kada pokušavaju naći zajedničko rješenje i prilagoditi se jedno drugom, momente kada Darren s požudom gleda druge muškarce, pa sve do momenta kada se pridružuje „puritancima“ u želji da obuzda bilo kakvu potrebu za seksualnim odnosom.
Kroz cijelo ovo putovanje (čiji će se rasplet možda vidjeti u trećoj sezoni koja tek treba izaći), Darren predstavlja savršen primjer stavova društva koje promoviše „obaveznu seksualnost“ (engl. compulsory sexuality), ili, jednostavnije rečeno, društvenu pretpostavku da su svi „definisani nekom vrstom seksualne privlačnosti“, kako navodi Emily Trivette u The views of LGBTQ+ individuals on LGBTQ+ representation in UK and US television media. Ovakav način prikazivanja kvir veza ne samo da prikazuje moguće probleme s kojima se osobe u vezama susreću, već istražuje i unutrašnje konflikte pojedinaca koji izađu na vidjelo onda kada se sretnu sa osobama koje su drugačije od njih i čije želje (ili odsustvo istih) tvrde da ne mogu razumjeti.
Intersekcionalnost
Heartbreak High gledateljima predstavlja niz složenih, višedimenzionalnih kvir likova čiji se identiteti prepliću tijekom dvije sezone, pružajući dublji prikaz LGBTIQ+ iskustava. U ranijim prikazima LGBTIQ+ zajednice, za mnoge je kvir likove njihova seksualnost jedina marginalizovana grupa kojoj pripadaju. Međutim, u seriji Heartbreak High LGBTIQ+ likovi imaju integralne uloge u glavnoj radnji te se obrađuju teme koje nadilaze njihovu seksualnu orijentaciju ili rodni identitet.
Kako navodi Julianne Myers u Queer representation in teen drama streaming service TV shows, intersekcionalnost je ideja da različiti činioci pojedinaca, uključujući klasu, rasu, pol, seksualnu orijentaciju, religiju i slično, kreiraju jedinstveno iskustvo. Jednostavnije rečeno, po njoj će, npr. gej muškarci u zavisnosti od rase imati različit tretman od strane društva i suočavaće se sa različitim izazovima. Istraživanja sugeriraju da intersekcionalni prikazi u medijima služe kao arena za samoidentifikaciju i „kolektivnu izgradnju identiteta“ među LGBTIQ+ osobama i drugim marginaliziranim zajednicama.
Dakle, Darren predstavlja nebinarnu osobu afričko-australskog podrijetla koja se identificira kao gej. Oni dolaze iz razvedene obitelji, što je s jedne strane problematično zbog mogućnosti čitanja situacije na način da se kvirstvo povezuje s disfunkcionalnom porodicom, ali s druge strane zapravo naglašava složenost obiteljskih dinamika unutar raznolikih zajednica. Njihov identitet preklapa se na više razina, što omogućuje prikaz širokog spektra tema. Darren aktivno sudjeluje u događanjima ballroom zajednice, koja je prvobitno nastala kao utočište za Crne kvir osobe koje su doživjele odbacivanje obitelji zbog svoje seksualne orijentacije. Darrenov lik pozitivno prikazuje Crne kvir osobe, naglašavajući važnost uključivanja manjina koje trpe višestruku marginalizaciju zbog intersekcije identiteta.
Nadalje, Darren i njihov otac svjesni su dvostruke pripadnosti marginaliziranim zajednicama Darrena kao Crne osobe i dijela LGBTIQ+ zajednice. Njihov otac, koji je bijelac, priznaje ovu intersekcionalnost kada postaje svjestan veze između Darrena i Casha. Izražava zabrinutost za njihovu sigurnost, osobito u vezi s mogućim susretima s policijom, rekavši: „Tko misliš da će nastradati? Ne bijelac.” Ova scena, smještena u kontekst stalne rasprave o rasnoj pristranosti policije, pogoršanoj incidentima poput smrti Georgea Floyda, dodatno naglašava napetosti koje pripadnici etničkih manjina doživljavaju u kontaktu sa zakonom.
Darrenov romantični interes, Cash, predstavlja mlade Australce iz nižih socioekonomskih slojeva. Cash, koji živi s bakom jer su mu roditelji u zatvoru, simbolizira izazove s kojima se suočavaju pojedinci suočeni s obiteljskim nedaćama i ekonomskim teškoćama. Zbog svoje situacije, on je prisiljen sudjelovati u nezakonitim radnjama, poput provala i trgovine drogom. Sukob sa zakonom i zatvor maloljetnika čest su problem među LGBTIQ+ mladima. Kako kaže Wilber u Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender Youth in the Juvenile Justice System, društvena stigma, odbacivanje od strane obitelji i diskriminacija povećavaju vjerojatnost zloupotrebe supstanci, beskućništva i napuštanja škole, što povećava broj LGBTIQ+ mladih u pravosudnom sustavu. Casheva priča odražava društvene probleme, otvarajući prostor za razgovor o tim temama među publikom.
Dodatno, Sasha, nebinarna lezbijka azijsko-australskog podrijetla, doprinosi daljnjoj diversifikaciji LGBTIQ+ identiteta unutar serije. Sashina djevojka Quinni predstavlja osobe iz spektra autizma, prikazujući neurodivergenciju unutar LGBTIQ+ zajednice. Kroz ulogu, Chloé Hayden, kvir neurodivergentna glumica i edukatorica, seriji Heartbreak High daje autentičan prikaz iskustava osoba na spektru autizma, čime serija prioritizira točnost u prikazivanju tih kompleksnih identiteta.
Povećana LGBTIQ+ reprezentacija – iza Netflixove pretplate
Iako je izvršna producentica Hannah Carol Chapman nastojala stvoriti obnovljenu verziju serije s višeslojnim, nijansiranim likovima koji će rezonirati sa širom publikom, uključujući LGBTIQ+ zajednicu, isključivo izdavanje serije na Netflixu, platformi na pretplatu, učinilo je seriju nepristupačnom određenim gledateljima. Dok se originalna serija emitirala na javnim televizijskim kanalima, obnovljena je verzija ograničena pretplatom, što je onemogućilo pristup gledateljima koji je nemaju. Heartbreak High (1994.–1999.) prvotno se emitirala na Network Ten, besplatnom televizijskom kanalu, a kasnije i na ABC-u u Australiji, a u Ujedinjenom Kraljevstvu serija se redovito prikazivala na BBC2. Nasuprot tome, obnovljena je verzija dostupna isključivo na Netflixu.
Međutim, studija McInroya i Shelleyja Perspectives of LGBTQ Emerging Adults on the Depiction and Impact of LGBTQ Media Representation, pruža empirijsku potporu ovom prijelazu s tradicionalne televizije na online platforme, ukazujući na pad gledanosti televizije u Sjevernoj Americi i porast konzumacije online streaming sadržaja. Ograničena dostupnost obnovljene verzije suprotstavlja se povećanoj prisutnosti LGBTQ+ likova u seriji, što otvara pitanje kompromisa između poboljšanja reprezentacije marginaliziranih identiteta i financijskih aspekata.
Zaključno, kako bi LGBTIQ+ likovi u Heartbreak Highu postali kompleksniji i nijansiraniji, korištene su različite strategije. Raznolike pozadinske priče i unutarnji sukobi dodali su dubinu njihovim narativima. Lik Darrena pozitivno je prikazan kao nebinarna osoba koja izaziva konvencionalne rodne norme, s autentičnim izražavanjem kroz odjeću i otvorenim zagovaranjem LGBTIQ+ pitanja, što doprinosi edukaciji publike. Njihov prikaz povremeno upada u stereotipe, poput povezivanja sissy arhetipa i hiperseksualizacije, a njihova složena obiteljska situacija potencijalno perpetuira štetne narative o kvir osobama. Međutim, bez obzira na ovo, lik Darrena predstavlja jedan od pozitivnih primjera prikazivanja nebinarnog identiteta.
Literatura
- Blanco – Fernández, Vítor, et al. (2024). “I am They. Non-binary Representation in Television Fiction as a Manifestation of Social Conceptions.” Journal of Homosexuality, str. 1–22,
- 2. DePalma, R. i Jennett, M. (2010). „Homophobia, Transphobia and Culture: Deconstructing Heteronormativity in English Primary Schools“, Intercultural Education, 21 (1): 15–26.
- Gamson, Joshua (2002). “Sweating in the Spotlight: Lesbian, Gay and Queer Encounters with Media and Popular Culture.” Handbook of Lesbian and Gay Studies, 2002, str. 339–354.
- Hekanaho, Laura (2020). “Generic and Nonbinary Pronouns: Usage, Acceptability and Attitudes.” Neuphilologische Mitteilungen, vol. 121, no. 2, , str. 502, JSTOR.
- McInroy, Lauren B., i Shelley L. Craig. “Perspectives of LGBTQ Emerging Adults on the Depiction and Impact of LGBTQ Media Representation.” Journal of Youth Studies, vol. 20, no. 1, str. 32–46.
- Myers, Julianne (2023). „Queer representation in teen drama straming service TV shows“, Robert D. Clark Honors College
- Robinson, K.H., Davies, C. (2017) „Sexuality Education in Early Childhood“, u L. Allen i M.L. Rasmussen, The Palgrave Handbook of Sexuality Education, Palgrave, Macmillan, London.
- Trivette, Emily (2022). „The views of LGBTQ+ individuals on LGBTQ+ representation in UK and US television media“, University of Birmingham.
- Wilber, Shannan, (2015). „Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender Youth in the Juvenile Justice System“, The Annie E. Casey Foundation, Baltimore, Maryland.
Darren u engleskom koristi zamjenicu they i u prijevodu smo odlučili zadržati množinu.