Društveni centar Rojc prvi je centar iz Hrvatske, koji je postao u svibnju ove godine članom međunarodne mreže nezavisnih kulturnih centara Trans Europe Halles (TEH). Izuzetno je važno partnerstvo Društvenog centra Rojc s TEH mrežom, ne samo zbog razmjene znanja, ideja i iskustva, već i zbog pozicioniranja Društvenog centra Rojc u europskom kontekstu kojim se otvaraju velike mogućnosti financiranja različitih projekata i udruga.
U sklopu projekta udruge Rojc SURadnjom i znanjem za zajedničko dobro održana je javna tribina Perspektive Društvenog centra Rojc u Europskoj uniji na kojoj je sudjelovala ambasadorica TEH mreže Fazette Bordage i neki predstavnici udruga koje su same članice TEH mreže. Gosti iz Slovenije, Italije, Francuske i Hrvatske razmijenili su korisna iskustva koja će pomoći u daljnjem razvitku Rojca. Na skupu se raspravljalo o budućnosti Društvenog centra Rojc i zajedno su zaključili da je najvažnija suradnja između udruga. Suradnja i umrežavanje pružaju sjajnu mogućnost za revitalizaciju kulturne politike grada.
„Vrlo je korisno osjetiti da nisi izoliran, nego da si dio većeg procesa, odnosno pokreta koji se na slične načine događa u cijelom svijetu“, rekla je na skupu ambasadorica TEH mreže Fazette Bordage.
Trans Europe Halles (TEH) europska je mreža 50 multidisciplinarnih nezavisnih kulturnih centara iz 20 zemalja Europske unije. Zadaća TEH mreže je voditi i koordinirati kulturne projekte, te omogućiti zamjenu iskustava kroz tribine, različite projekte, predavanja i seminare. Značajni je čimbenik u europskih kulturnih kretanja i jedna je od najaktivnijih kulturnih mreža u Europi koja pruža poticajnu platformu za razmjenu, podršku i suradnju između svojih članova. Cilj Mreža je poduprijeti alternativne oblike umjetničkog izražavanja. TEH surađuje i s drugim kulturnim udrugama i mrežama i aktivan je u raspravama oko europske kulturne politike. Sastanci TEH mreže se odvijaju dva puta godišnje, a idući sastanak zakazan je na jesen u Marsseilesu.
Društveni centar Rojc koristi prostor bivše vojarne, te iznajmljuje bez naknade svoj prostor raznim udrugama. Trenutno broji 103 udruga koje imaju sklopljene ugovore o korištenju prostora bez plaćanja naknade. Jedina obaveza udruga je plaćanje troškova električne energije. Rojc okuplja raznovrsne udruge i potiče njihov razvoj, te je primjer uspješne suradnje između gradske vlasti i organizacija civilnog društva. U sklopu Društvenog centra djeluje i Savez udruga Rojc (SUR), koji omogućuje organiziranje svih djelatnosti u Rojcu.
Također, DC Rojc izdaje časopis Veznik, koji nastaje zahvaljujući zajedničkim angažmanom udruga u Rojcu, a uređuje ga i proizvodi udruga Metamedij.
Novi broj Veznika sadrži članke o događajima koji su obilježili razdoblje proteklo od posljednjeg broja, a koji uključuju prve formalne projekte Saveza udruga Rojc (SUR). Aktualne teme Ljudi iz Rojca jesu uređenje skate parka, ulazak Republike Hrvatske o Europsku uniju i promjene koje taj događaj donosi udrugama, primjere kulturnih centara u Europi, održivi razvoj i građanski aktivizam. Veznik obrađuje i neke starije projekte koje je Savez počeo formalno voditi (Veznik, Akcija za Rojc i dio Krojcberga), te neke nove projekte i inicijative.
U novom broju možete čitati i o kreativnim i zanimljivim udrugama u Rojcu, marljivim sportskim udrugama, neizostavnim umjetnicima, od onih najmlađih rockera do starih majstora zvuka i slike. Kao i do sada, Veznik donosi nekoliko zanimljivih i aktualnih intervjua, među njima s Beatrice Simonet, voditeljicom kulturnog centra Le Friche de Mai iz Marseillea i razgovor s Irenom Boljunčić Gracin, koordinatoricom Saveza udruga Rojca. S profesoricom Teodorom Beletić, koja uz svoju redovnu nastavu filozofije, sociologije i etike u Gimnaziji Pula sa svojim učenicima već više od dva desetljeća provodi izvannastavne aktivnosti usmjerene jačanju građanske svijesti, Veznik je razgovarao o odgoju odgovornih generacija. Intervju s Jagodom Munić, dugogodišnjom okolišnom aktivisticom, članicom Zelene akcije i odnedavno predsjednicom međunarodne mreže organizacija Friends of the Earth International, obrađuje temu održivog razvoja u Istri i Hrvatskoj.