Izložba Hurts So Good bosanskohercegovačke umjetnice Mile Panić u GMK predstavlja autorske crteže i autoportrete s tekstualnim intervencijama, dok su njezini stand-up nastupi, po prvi put, prikazani na starim televizijskim ekranima, čime se postojeći materijali objedinjuju u novi, homogeni opus.
Poznata po stand-upu, instalacijama i crtežima, Mila Panić ponovno započinje narativ potaknut društvenim eksperimentima kroz jezik i oblike crnog humora na vlastiti račun. Ovom praksom, Panić premošćuje jaz između onoga što se obično smatra likovnom umjetnošću i komedijom, istražujući teme obitelji, dijaspore i pripadnosti.
Spajajući ove naizgled nespojive prakse, stand-up i vizualnu umjetnost, umjetnica propituje izlagački prostor i njegove kapacitete, dokazujući da u galerijskim prostorima, kao i u umjetnosti općenito, postoji prostor i potreba za humorom. Panić koristi komediju kao sredstvo subverzije, progovarajući o temama koje smatramo ozbiljnim i bolnim u svakodnevnom životu. Procesu stvaranja pristupa intuitivno, oslanjajući se prvenstveno na vlastita iskustva i opažanja društva u kojem živimo, a humor ovdje postaje način suočavanja s teretima i paradoksima našeg postojanja, te način probavljanja “teških tema” koje obično izbjegavamo. U današnjem zeitgeistu, kada dobro znamo što su “osjetljive” ili polarizirajuće teme, i kada se pod utjecajem takozvane cancel kulture iz straha od osude ne usuđujemo o njima govoriti, Panić progovara o tim temama – kao svjedok, pružajući šire shvaćanje koncepta korpoliterarnosti*, pozivajući nas da čitamo njezine facijalne geste kao pisane i izgovorene zapise činjenica i fikcija.
Ističući apsurde oružanih sukoba, raseljavanja, migracija i života između različitih jezika i prostora, Panić koristi svoj stand-up za stvaranje kulture otpora prema dominantnim narativima, cenzuri i svemu što smatramo tabuom. Štoviše, Panić stvara siguran prostor za publiku s kojom želi ući u dijalog – jer šala je šala samo ako netko reagira smijehom; njezin performans stoga nije jednosmjeran niti autoritativan – potiče nas da slobodno verbaliziramo svoje ideje i misli bez straha.
U seriji autoportreta s vizualnim i tekstualnim intervencijama IF I STOP SMILING, Panić se suočava s pojmovima identiteta i šutnje, otkrivajući dvosmislenost jednostavnog osmijeha – čini se da nas poziva da dublje promislimo tko ima pravo progovoriti, tko ima pravo smijati se i o čemu. Pretvarajući nelagodu u izdržljivost kroz subverzivni i osnažujući humor, Mila Panić traži užitak koji proizlazi iz boli – toliko dobro da boli, a osjećaj je još bolji.
Otvorenje će se održati 5. rujna u 19:00 u prostoru GMK.