U sklopu programa Film XX* u srijedu 30. listopada u 19h u Kulturno informativnom centru (KIC) održat će se retrospektiva filmova slavne austrijske slikarice Marie Lassnig povodom 10. obljetnice umjetničine smrti.
Po izboru kustosice programa Dine Pokrajac prvi put u Hrvatskoj prikazat će se deset kratkih filmova koji su produžetak umjetničina istraživanja izražajnih mogućnosti slikarstva u predstavljanju ljudske figure i razrada njezina koncepta „slikanje svjesnosti tijela“ (Körperbewusstseinsmalerei) u filmskom mediju.
Lassnig je jedna od najvažnijih europskih slikarica poslije Drugoga svjetskog rata, a njezini su filmski uradci podjednako fascinantni, razoružavajuće nepretenciozni i duhoviti, kao i ostatak njezina opusa. Sumračni ali žovijalni, strogi ali razuzdani portreti umjetnice utjelovljuju njezinu dugotrajnu i mukotrpnu borbu za priznanjem u svijetu kojim dominiraju seksizam i dobizam. Kroz oštroumnu kritičnost i domišljatu podrugljivost koja prožima jednostavne, ali snažne geste njenih „deprimiranih, ali ne i potlačenih“ protagonistkinja, te kroz originalne animacije, crteže i pjesme u vlastitoj izvedbi, Lassnig podastire humoristične i pronicljive studije žena u odnosima i tjelesnim transformacijama.
U sklopu programa gostovat će austrijsko-bugarska redateljica i vizualna umjetnica Mara Mattuschka koja je studirala animaciju i slikarstvo u klasi Marie Lassnig na Sveučilištu za primijenjenu umjetnost u Beču te je bila intenzivno uključena u proces istraživanja i restauracije njezinih filmova.
Nakon projekcije Mattuschka će zajedno s povjesničarkom umjetnosti Leonidom Kovač sudjelovati u razgovoru koji će moderirati filmska kritičarka i kustosica Dina Pokrajac.