Objavljeno

Prve presude protiv gomile koja je linčevala ženu u Afganistanu

U subotu 2. svibnja počelo je suđenje skupini muškaraca osumnjičenih da su 19. ožujka ove godine linčevali 27-godišnju Farkhundu zbog lažne optužbe da je spalila primjerak Kurana. Među optuženima se našlo ukupno 49 osoba, među kojima i 19 policajaca optuženih za zanemarivanje dužnosti i sudjelovanje u ubojstvu.

Kako javlja The Independent, četvero optuženih osuđeno je jučer na smrtnu kaznu. Suđenje je trajalo izrazito kratko, uključujući samo dva puna dana sudskog procesa, što je neuobičajeno u afganistanskom pravnom sustavu.

Sudac Safiullah Mojadedi je osim četiri smrtne kazne, osmoricu optuženih osudio na 16 godina zatvora, dok je protiv još 18 osoba optužnica odbačena. Presuda za preostale optužene u ovom procesu očekuje se u nedjelju, 10. svibnja.

Podsjetimo, nakon samog događaja, na društvenim mrežama pojavile su se snimke napada koje pokazuju kako je mlada žena pretučena i pregažena autom, a njeno je tijelo spaljeno i potom bačeno u rijeku.

Iako su pojedine vjerske i javne ličnosti izjavile kako bi ovakva kazna bila u potpunosti opravdana da je žrtva uistinu spalila primjerak Kurana, divljački je napad izazvao zgražanje diljem nacije, a potaknuo je i pokret kojim se želi ograničiti moć vjerskih poglavara, ojačati zakonodavni sustav i poboljšati ženska prava u cijeloj zemlji.

Demonstracije održane 27. travnja u Kabulu kojima se zahtijevala pravda za Farkhundu

Pravosudni sustav u Afganistanu već je dulje vrijeme kritiziran radi nesposobnosti da osigura pravdu većini stanovnika/ca ove države. Posebno su zakinute žene, unatoč ustavom zajamčenoj jednakosti i zaštiti od nasilja, zaključeno je u nedavnom izvještaju UN-a.

Sudac Mojadedi, koji upravlja osnovnim sudom u Afganistanu, zatražio je da na suđenju prisustvuju i viši državni dužnosnici, uključujući i čelnika kabulske policije i glavnog istražitelja ministarstva unutarnjih poslova, a dao je uhititi i policajca koji je navodno iz pritvora pustio jednog od osumnjičenih.

Šira je javnost napad na mladu Farkhundu doživjela kao simptom općenitog  manjka poštovanja za žene u afganistanskom društvu, u kojem nasilje nad ženama često prolazi nekažnjeno. [H.Š.] TheGuardian


Povezano