Novi podaci o psihičkom zdravlju u Engleskoj upućuju na to da je sve veći broj žena u dobi od 16 do 24 koje imaju neki oblik psihičkih problema. Seksualno nasilje, traume iz djetinjstva i pritisak društvenih mreža jedni su od glavnih krivaca za dramatični porast broja mladih žena koje imaju PTSP, kronična psihička oboljenja i sklonost ka samoozljeđivanju.
Rezultati istraživanja o učestalosti psihičkih oboljenja u odraslih osoba pokazali su da su psihološki problemi danas toliko učestali da je četvrtina ispitanih djevojaka priznala kako se u nekom trenutku života samoozljeđivala. U izvješću se navodi kako je moguće da je do porasta došlo i zbog činjenice da su ljudi danas skloniji priznati da su se samoozljeđivali no što je to bio slučaj ranijih godina, ali je također vrlo vjerojatno da je riječ o realnom povećanju takvog ponašanja.
Utrostručio se i broj djevojaka kojima je u toj dobi dijagnosticiran PTSP. 2007. godine 4.2% djevojaka imalo je dijagnosticiran PTSP, dok je u 2014. ta brojka porasla na 12.6%. Vjerojatnost da će neka djevojka iz te dobne skupine oboljeti od PTSP-a tri puta je veća od one koju imaju muškarci tih godina. Studija koja je provedena na 7 500 ispitanika/ca svih dobnih skupina pokazala je kako su mlađe žene također sklonije obolijevanju od najčešćih psihičkih poremećaja. U dobnoj skupini od 16 do 24 godine 26% djevojaka oboljelo je ili boluje od anksioznosti, depresije, paničnog poremećaja, fobija ili opsesivno kompulzivnog poremećaja. Cjelokupno istraživanje pokazalo je kako je od neke od ovih bolesti oboljelo 19% žena, u usporedbi sa 12% muškaraca.
„Znamo da su nasilje i zlostavljanje usko povezani s mentalnim oboljenjima.“ Kazala je glavna voditeljica istraživanja, Sally McManus. „Ovo je također doba u kojemu su sveprisutne društvene mreže. To je kontekst u koji ulaze i mlade žene, stoga iziskuje daljnje istraživanje.“
Kate Lovett, dekanica Kraljevskog Sveučilišta za Psihijatriju, izjavila je kako je potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi mogli u potpunosti razumjeti porast PTSP-a, ali i kako su silovanja i ostali oblici seksualnog uznemiravanja mogući okidači za razvoj te bolesti. Smatra kako je porast kroničnih mentalnih oboljenja među djevojkama u dobi od 16. do 24. godine svakako alarmantan, a porastu svakako pridonose i društveni mediji.
„Ovo je prva dobna skupina koja je odrastala uz prisutnost društvenih medija.“ kazala je Lovett. „Postoje neke studije koje su pokazale da su osobe koje provode više vremena na internetu, koristeći društvene mreže, sklonije depresivnom poremećaju, ali krelacija ne mora nužno implicirati uzročnost.“
Ovakva istraživanja pokazuju da se konstantna upotreba društvenih mreža značajno reflektirala na društvo. Sve su popularnije društvene mreže putem kojih mladi pokušavaju stvoriti sliku o sebi, a prilikom čega se često susreću s cyberbullyingom koji značajno doprinosi porastu psihičkih oboljenja. Zbog toga su doktori/ce i aktivisti/ce za mentalno zdravlje pozvali/e na što hitnije poboljšanje uvjeta pružanja psihijatrijske i psihološke pomoći, naročito za mlade i adolescente/ice. [E.H.] TheGuardian…