Rani mjeseci koje očevi provedu sa svojim djetetom mogu promijeniti njihov mozak, pokazalo je istraživanje koje su provele psihologinje Darby Saxbe i Sofia Cárdenas sa Sveučilišta Južne Kalifornije.
Istraživačice je zanimalo kako vrijeme koje otac provede s malim djetetom, naročito kada su sami, utječe na njihove mozgove i kako im pomaže da postanu bolji skrbnici. Do ovih promjena dolazi kao i kod majki bez obzira na to što očevi nemaju fizičko iskustvo trudnoće, poroda i pratećih hormonskih promjena.
Tijekom posljednjih desetak godina provedena su mnoga istraživanja koja su pokazala kako mozak može mijenjati svoju strukturu i funkciju kao reakcija na nova iskustva i promjene u okolini. Roditeljstvo je jedno od takvih iskustava, i to upravo ono koje najviše zanima Saxbe. Istraživanje koje je provela s Cárdenas pokazalo je da očevi nisu rođeni s roditeljskim instinktom, već je za njegovu izgradnju ključno zajedničko provođenje vremena. Što je otac angažiraniji i što više vremena provodi sam s bebom, to će postati bolji, učinkovitiji i instinktivniji skrbnik.
Ovo istraživanje pokazalo je koliko je važno normalizirati očinski dopust. Istraživački su timovi uspoređivali mozgove novih očeva u Kaliforniji i u Španjolskoj. Kod obje su skupine uočene promjene, no kod očeva u Španjolskoj uočene su promjene u regijama mozga povezanima sa zadržavanjem pažnje. Istraživačice vjeruju da je riječ o utjecaju društvenog konteksta; naime, zbog razrađenih politika očinskog dopusta očevi u Španjolskoj imaju više prilika provoditi vrijeme s bebama. [K.D.] Harvard Business Review…