Projekt LGBTIQ Work Equality Alliance (Savez za LGBTIQ ravnopravnost na radnom mjestu) predstavlja nastavak rada hrvatskih i slovenskih organizacija civilnog društva, tvrtki i drugih poslodavaca te sindikata na suzbijanju diskriminacije na osnovi seksualne orijentacije, rodnog identiteta, rodnog izražavanja i spolnih karakteristika (SOGIESCE), kao i na promicanju uključivog radnog okruženja za LGBTIQ+ osobe. Projekt se nadovezuje na rezultate prethodnih akcija i projekata provedenih u partnerstvu s poslodavcima, sindikatima i LGBTIQ+ zajednicom, a sve s ciljem povećanja njihove uključenosti u aktivnosti koje doprinose stvaranju sigurnog i tolerantnog radnog okruženja.
Kroz ovaj projekt želimo proširiti i produbiti suradnju s poslodavcima i sindikatima kako bismo zajedničkim naporima:
- poboljšali politike i programe namijenjene osvještavanju,
- unaprijedili vještine organizacija civilnog društva, poslodavaca i sindikata za suzbijanje diskriminacije i uznemiravanja LGBTIQ+ zaposlenica_ka,
- osigurali podršku za LGBTIQ+ osobe i podigli svijest o preprekama i izazovima s kojima su suočene.
Glavne projektne aktivnosti su:
- prijenos znanja među europskim organizacijama kao temelj za razvoj programa namijenjenih poslodavcima i sindikatima u Hrvatskoj i Sloveniji,
- izrada programa za poslodavce koji se sastoji od procjene potreba – upitnika Indeks ravnopravnosti na radnom mjestu (Workplace Equality Indeks) – temeljem kojeg će se kreirati trening prilagođen pojedinim poslodavcima,
- podizanje svijesti i poticanje poslodavaca na organizaciju kampanje Tjedan radnopravnosti (Workplace Equality Week) u Sloveniji i Hrvatskoj,
- kreiranje politika za sindikate vezanih uz kolektivno pregovaranje i interne sindikalne prakse te, posljedično, jačanje kapaciteta za aktivno stvaranje ravnopravnog radnog okruženja za LGBTIQ+ osobe,
- povećanje znanja o LGBTIQ+ zajednici u području zaštite radničkih prava i samim time poticanje zaposlenika_ca na prijavljivanje diskriminacije.
Na kraju projekta, u drugoj polovici 2023. godine u Hrvatskoj će se održati međunarodna konferencija s ciljem poticanja suradnje među relevantnim dionicima.
Više o projektu: www.ravnopravnost.lgbt

Projekt LGBTIQ Work Equality Alliance provode Prostor rodne i medijske kulture ‘K-zona’ i Udruga LORI iz Hrvatske te Legebitra iz Slovenije, a sufinanciraju ga Europska unija iz programa Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV) i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Stajališta izražena u okviru projekta isključiva su odgovornost udruge Prostor rodne i medijske kulture “K-zona” i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Europske komisije. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.
Stajališta izražena u okviru projekta isključiva su odgovornost udruge Prostor rodne i medijske kulture “K-zona” i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Ovaj projekt nastavlja se na prethodne projekte slične tematike: LGBTI ravnopravnost na radnom mjestu (2015. – 2017.) koji su provodile K-zona, LORI, BRID i Udruga Zora, te Radnopravnost svima! (2019. – 2021.) koji su provodile K-zona, LORI, SOLIDARNA – Zaklada za ljudska prava i solidarnost te Stichting Centrum Tumba iz Nizozemske.
Projekt je u drugoj fazi pod sloganom Radnopravnost svima! trajao od siječnja 2019. do travnja 2021., financiran je iz Programa za prava, jednakost i građanstvo Europske unije (2014-2020), i u tom periodu izdvajamo sljedeća postignuća:
- Prilagodili smo model iz Nizozemske i na osnovi iskustava članova LGBTI zajednice napravili kazališnu predstavu Radnopravnost svima! koja je jedan od alata za uspostavljanje dijaloga sa poslodavcima.
- Istovremeno smo producirali dokumentarni film Ja bi’ da to imam doma koji se se obraća prvenstveno LGBT zajednici.
- Kroz treninge i online edukativne platforme namijenjene poslodavcima i sindikatima te produkciju dokumentarno-filmskih i medijskih sadržaja namijenjenih LGBTI populaciji poticali smo stvaranje inkluzivne i pravedne okoline za LGBTI zaposlenike i tražitelje zaposlenja, povećali njihovu informiranost o radničkim pravima te znanje i svijest sindikata i poslodavaca o LGBTI pitanjima.
- U okviru projekta, po drugi puta se u Hrvatskoj proveo Indikator ravnopravosti na radnom mjestu – instrument kojim organizacije mogu mjeriti svoje djelovanje i uspješnost u smanjenju diskriminacije na osnovi spolne orijentacije i/ili rodnog identiteta i izražavanja te stvaranju inkluzivnog okruženja na radnom mjestu.
- Rezultati projekta predstavljeni su na završnoj konferenciji kako bi se javnosti te predstavnicima sindikata, institucija i organizacija civilnog društva iz Hrvatske i EU ali i šire približili modeli i metode kojima se unutar radne okoline mogu poboljšati prakse usmjerene na poticanje raznolikosti i inkluzivnosti.